Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

0
Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup łózka rehabilitacyjnego?

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać dwa rodzaje podatników tj. osoba niepełnosprawna albo jej opiekun.

Jakie wymagania musi spełnić osoba niepełnosprawna?

Musi mieć status osoby niepełnosprawnej tj. posiadać: orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności.

Jakie wymagania muszą spełnić opiekunowie osoby niepełnosprawnej?

Muszą mieć na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, która jest : współmałżonkiem, dzieckiem własnym lub przysposobione, dzieckiem obcym przyjętym na wychowanie, pasierbem, rodzicem, rodzicem współmałżonka (teściem), rodzeństwem, ojczymem, macochą, zięciem, synową – jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9’120 PLN.

Czy w stosunku do osoby niepełnosprawnej obowiązuje limit dochodu?

Nie. Limit dochodu obowiązuje jedynie, jeśli z ulgi chce skorzystać opiekun osoby niepełnosprawnej. W takim przypadku z ulgi skorzystać może jednak sam niepełnosprawny (jeśli jego dochód przekroczył 9’120 PLN).

Czy emeryt może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Tak. Emerytury są opodatkowane podatkiem dochodowym (emerytury rozlicza automatycznie ZUS lub KRUS – potrącając podatek dochodowy). Warunkiem zwrotu podatku jest samodzielne rozliczenie się tj. złożenie deklaracji podatkowej przez emeryta na zasadach ogólnych tj. do 30 kwietnia na odpowiednim formularzu.

lozka-rehabilitacyjne-ortopedyczne-dofinansowanie

W jakiej wysokości przysługuje ulga podatkowa na zakup łózka rehabilitacyjnego?

Jest to nielimitowane. Od dochodu odlicza się rzeczywiście poniesioną wartość zakupu, przez co zmniejsza się podstawa opodatkowania (dochód) i następuje zwrot podatku potraconego przez ZUS lub KRUS.

W jakiej pozycji należy zaznaczyć skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej?

W przypadku deklaracji PIT-37 w poz. 105 lub 106, w przypadku deklaracji PIT-36 w poz. 159 lub 160 w przypadku deklaracji PIT-28 w poz. 71 a także w dołączonej do nich informacji PIT/O w poz. 19 lub 20.

Jak powinna być wystawiona FV na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Jeśli z ulgi skorzystać będzie zamierzał opiekun osoby niepełnosprawnej – FV powinna być wystawiona na osobę opiekuna (obowiązuje limit 9’120 PLN dochodów osoby niepełnosprawnej). Jeśli osoba niepełnosprawna osiąga dochód powyżej kwoty 9’120 PLN FV powinna być wystawiona na tą osobę.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium