Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup łózka rehabilitacyjnego?
Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać dwa rodzaje podatników tj. osoba niepełnosprawna albo jej opiekun.
Jakie wymagania musi spełnić osoba niepełnosprawna?
Musi mieć status osoby niepełnosprawnej tj. posiadać: orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności.
Jakie wymagania muszą spełnić opiekunowie osoby niepełnosprawnej?
Muszą mieć na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, która jest : współmałżonkiem, dzieckiem własnym lub przysposobione, dzieckiem obcym przyjętym na wychowanie, pasierbem, rodzicem, rodzicem współmałżonka (teściem), rodzeństwem, ojczymem, macochą, zięciem, synową – jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9’120 PLN.
Czy w stosunku do osoby niepełnosprawnej obowiązuje limit dochodu?
Nie. Limit dochodu obowiązuje jedynie, jeśli z ulgi chce skorzystać opiekun osoby niepełnosprawnej. W takim przypadku z ulgi skorzystać może jednak sam niepełnosprawny (jeśli jego dochód przekroczył 9’120 PLN).
Czy emeryt może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?
Tak. Emerytury są opodatkowane podatkiem dochodowym (emerytury rozlicza automatycznie ZUS lub KRUS – potrącając podatek dochodowy). Warunkiem zwrotu podatku jest samodzielne rozliczenie się tj. złożenie deklaracji podatkowej przez emeryta na zasadach ogólnych tj. do 30 kwietnia na odpowiednim formularzu.
W jakiej wysokości przysługuje ulga podatkowa na zakup łózka rehabilitacyjnego?
Jest to nielimitowane. Od dochodu odlicza się rzeczywiście poniesioną wartość zakupu, przez co zmniejsza się podstawa opodatkowania (dochód) i następuje zwrot podatku potraconego przez ZUS lub KRUS.
W jakiej pozycji należy zaznaczyć skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej?
W przypadku deklaracji PIT-37 w poz. 105 lub 106, w przypadku deklaracji PIT-36 w poz. 159 lub 160 w przypadku deklaracji PIT-28 w poz. 71 a także w dołączonej do nich informacji PIT/O w poz. 19 lub 20.
Jak powinna być wystawiona FV na zakup łóżka rehabilitacyjnego?
Jeśli z ulgi skorzystać będzie zamierzał opiekun osoby niepełnosprawnej – FV powinna być wystawiona na osobę opiekuna (obowiązuje limit 9’120 PLN dochodów osoby niepełnosprawnej). Jeśli osoba niepełnosprawna osiąga dochód powyżej kwoty 9’120 PLN FV powinna być wystawiona na tą osobę.