Blog kategorie

Łóżka rehabilitacyjne z 🚚 DARMOWĄ DOSTAWĄ 🚚 pod budynek.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Ulga rehabilitacyjna na użytkowanie samochodu 2017 i 2018 r.

0
Ulga rehabilitacyjna na użytkowanie samochodu 2017 i 2018 r.

Na podstawie zmienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulga rehabilitacyjna za rok podatkowy 2017 r. na użytkowanie samochodu obejmuje wszystkie wydatki eksploatacyjne, w szczególności naprawy, ubezpieczenia OC, AC, opłatę za przegląd samochodu, opłaty za parkingi, koszty związane z wymianą opon, jak również wydatki na paliwo.

Ulga rehabilitacyjna dla wszystkich niepełnosprawnych - brak konieczności wykazania zlecenia i odbycia zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych

Dotychczasowe przepisy (obowiązujące do 1 stycznia 2017 r.) stanowiły, iż osoby niepełnosprawne lub podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną (opiekun osoby niepełnosprawnej) albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, posiadające samochód osobowy (będących ich własność/współwłasność), mogą odliczyć wydatki związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2'280 PLN.

Po zmianach wynikających z nowej ustawy (dotyczącej roku podatkowego 2017 - zaczynającego się 1 stycznia 2017) z możliwości odliczenia wydatków na samochód mogą skorzystać wszyscy niepełnosprawni. Z ustawy został usunięty zapis wskazujący, iż na żądanie organu podatkowego podatnik musi okazać "dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Nowa ulga rehabilitacyjna na używanie samochodu - brzmienie

Zgodnie ze znowelizowanym brzmieniem  art. 26 ust. 7a pkt. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, do wydatków podlegających odliczeniu od dochodu zalicza się wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, wśród których znajdują się wydatki na:

„używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16 roku życia – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł”.

Ulga rehabilitacyjna na używanie samochodu - jazda na co dzień, brak wykazywania wydatków za paliwo

W chwili obecnej można odliczyć wydatki poniesione na utrzymanie samochodu używanego na co dzień, np. jazda do sklepu, a nie tylko na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Ze znowelizowanej ustawy wynika, iż nie jest konieczne posiadanie jakichkolwiek dokumentów potwierdzających wydatki na samochód, takich jak faktury za paliwo, z zakładu mechanicznego itp. wystarczający jest bowiem sam fakt posiadania samochodu i stosownego orzeczenia o niepełnosprawności (vide: art. 26 ust. 7a pkt. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym: "W przypadku wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14, nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. (...)".

Ulga rehabilitacyjna - podsumowanie

Po nowelizacji doszło do dwóch kluczowych zmian. Pierwsza z nich to poszerzenie katalogu osób uprawnionych do skorzystania z ulgi. Druga zmiana zlikwidowanie ograniczenie używania auta jedynie do przewozów na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Zatem każde użycie auta na potrzeby związane z niepełnosprawnością będzie upoważniać do skorzystania z odliczenia, jak i każdy wydatek związany z użytkowaniem. Co więcej, z obowiązków dokumentacyjnych zniknie konieczność posiadania dokumentów potwierdzających zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych, co jest konsekwencją rozszerzenia zakresu powyższego odliczenia.

A może łóżko rehabilitacyjne?

W tym miejscu przypomnieć należy, iż osoba niepełnosprawna może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup łóżka rehabilitacyjnego (odliczenie kosztów wypożyczenia nie jest możliwe). Zachęcamy do zapoznania się z ofertą łóżek rehabilitacyjnych.

Nadto, naprowadzamy, iż osoby niepełnosprawne uprawnione są do otrzymania 95% dofinansowania na zakup łózka rehabilitacyjnego - w czym pomagamy przygotowując wniosek i pomagając ze wszelkimi formalnościami. Zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 12 311 07 36.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium