Zalety hydromasażu, a więc terapii wykorzystującej ciśnienie wody znane są już od dawna i na co dzień skutecznie wykorzystuje się je do leczenia różnego rodzaju schorzeń w rehabilitacji leczniczej. Poza wieloma zaletami, hydromasaż ma jednak jedną, poważną wadę – aby terapia mogła odbywać się prawidłowo konieczne jest zanurzenie pacjenta w wodzie, co dla wielu osób może okazać się dyskomfortem. Alternatywą dla hydromasażu stały się więc urządzenia do suchego masażu wodnego, które choć korzystają z takiej samej zasady działania ciśnienia wody, w praktyce nie wymagają bezpośredniego kontaktu z samą wodą. Jak działają takie urządzenia, jakie warianty można spotkać na rynku i jakie zalety niesie za sobą korzystanie z nich w rehabilitacji leczniczej?
Urządzenia do suchego masażu wodnego
W ofercie X-REH.pl oraz wielu sprawdzonych producentów urządzeń do suchego masażu wodnego pojawiają się dwie najważniejsze kategorie urządzeń: do miejscowego suchego masażu wodnego oraz do masażu całościowego, do którego wykorzystuje się specjalne łóżka. Obydwie formy gwarantują doskonałe rezultaty i ulgę w bólach mięśniowych, o ile oczywiście zostaną właściwie wykorzystane. Czym się charakteryzują?
Punktowy suchy masaż wodny z wykorzystaniem aparatu Aquavibron wykonywany jest przy użyciu wymiennych, silikonowych końcówek do masażu w aż 10 wersjach pozwalających na modyfikowanie siły i obszaru masażu. Zasilany baterią wodną bądź ekopompą aparat pozwala na skuteczne wykorzystanie ciśnienia wody przy jednoczesnym ograniczeniu jej zużycia, często krytykowanym w przypadku tradycyjnego hydromasażu. Wśród zalet aparatów punktowych zdecydowanie wymienić należy możliwość stosowania ich nie tylko w profesjonalnych placówkach rehabilitacyjnych, ale i w domu, a także możliwość przeprowadzenia z ich użyciem masażu suchego, ale i w wodzie.
Łóżka do suchego masażu wodnego działają na zasadzie połączenia wielu dysz punktowych i pozwalają na przeprowadzenie bardziej kompleksowej, wielopunktowej terapii leczniczej na całym odcinku kręgosłupa. Wygodna pozycja leżąca gwarantuje pacjentowi komfort podczas rehabilitacji, jednocześnie umożliwiając rehabilitantowi pracę nad określonymi obszarami bólowymi u pacjenta.
Aparat do masażu wodnego Aquavibron
Zalety hydromasażu na sucho
Korzystanie z suchego masażu wodnego pojawia się coraz częściej jako opcja w placówkach rehabilitacyjnych przede wszystkim ze względu na brak konieczności bezpośredniego kontaktu pacjenta z wodą. Suchy masaż wodny umożliwia przeprowadzenie skutecznego leczenia punktów bólowych i jest wykorzystywany między innymi jako sposób na redukcję napięć mięśniowych, np. po intensywnych treningach czy zmianach spowodowanych nieprawidłową postawą i brakiem ruchu. W bardziej specjalistycznej rehabilitacji, suchy masaż wodny sprawdza się także w celach poprawy krążenia krwi, poprawy metabolizmu, łagodzenia bóli mięśni, kręgosłupa i stawów, regeneracji mięśni po kontuzjach, urazach i operacjach, pracy nad sprawnością ruchową mięśni i stawów, redukcją stresu i nerwobólów.
Zabiegi suchego masażu wodnego przynoszą ulgę w dolegliwościach bólowych, a dzięki wykorzystaniu ciepła i ciśnienia wody są stosunkowo łagodne i bardziej znośne niż tradycyjny masaż powięzi czy rehabilitacja manualna. Zabiegi suchego masażu wodnego przynoszą największe efekty, jeśli są wykonywane regularnie – pojedyncze skorzystanie z masażu może przynieść chwilową ulgę dla zmęczonych mięśni, ale nie zagwarantuje długotrwałych i utrzymujących się efektów. Rehabilitacja rozciągnięta w czasie pozwala fizjoterapeucie na dotarcie do kolejnych partii mięśni i stawów powodujących ból czy ograniczenia ruchowe i stopniowe pracowanie nad ich uruchomieniem, jednocześnie gwarantując przedłużenie ulgi odczuwanej bezpośrednio po zakończeniu masażu.
Ekopompa do Aquavibronu - zamknięty obieg wody
Terapia suchym masażem wodnym – kiedy warto z niej korzystać?
Ze względu na oddziaływanie na całe ciało i możliwość zastosowania suchego masażu wodnego także punktowo, terapię tego typu poleca się wszystkim osobom odczuwającym dolegliwości mięśniowe i bóle w obrębie kręgosłupa czy stawów. To wyjątkowo dobry sposób na relaks i terapię dla osób intensywnie trenujących, ale też rozwiązanie dla osób przemęczonych, cierpiących na bóle kręgosłupa oraz pacjentów po zabiegach i urazach ograniczających sprawność ruchową mięśni i stawów.
Rehabilitacja z wykorzystaniem suchego masażu wodnego daje natychmiastowe poczucie rozluźnienia mięśni i może być wykorzystywana tak często, jak to konieczne z uwagą dla stanu zdrowia pacjenta. Po każdej sesji masażu należy pozostawić mięśniom czas na regenerację przed podjęciem kolejnego etapu terapii. Pacjentom z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi lub sportowcom warto zalecić masaże punktowe, celujące w konkretny obszar bólu i pozwalające lepiej skupić się na jego przyczynach.