Blog kategorie

Łóżka rehabilitacyjne z 🚚 DARMOWĄ DOSTAWĄ 🚚 pod budynek.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Jak działa terapia ultradźwiękowa i jakie przynosi efekty?

0
Jak działa terapia ultradźwiękowa i jakie przynosi efekty?

Terapia ultradźwiękowa jest szeroko wykorzystywana w fizjoterapii. Świetnie sprawdza się w walce z dolegliwościami bólowymi, jak również wspomaga procesy naprawcze i regeneracyjne. Metoda ta aktywuje komórki odpowiedzialne za produkcje kolagenu i elastyny. Tego rodzaju terapia odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia.

Jak działa terapia ultradźwiękowa?

Terapia ultradźwiękowa inaczej określana jest jako fonoterapia, sonoterapia ultrafonoterapia lub ultrasonoterapia. Polega na wysyłaniu do tkanek (za pomocą aparatu) sygnałów, działających:

 • mechanicznie – to rytmiczne ściskanie oraz rozciąganie tkanki;
 • chemicznie – niewielkie pęcherzyki gazu zwiększają objętość, co prowadzi do m.in. utlenienia;
 • diatermicznie – dźwięk rozchodzi się w tkankach, następnie jest pochłaniany i zmieniany na ciepło. 

Głównym celem sonoterapii jest redukcja dolegliwości bólowych i przyspieszenie procesów regeneracyjnych.  

Jakie efekty przynosi terapia ultradźwiękowa? 

Terapia ultradźwiękowa dostarcza zróżnicowanych efektów, stąd też metoda ta jest chętnie wykorzystywana przez fizjoterapeutów. Korzyści płynące z sonoterapii to przede wszystkim:

 • znaczące zmniejszenie bądź całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych;
 • rozszerzenie naczyń krwionośnych;
 • zmniejszenie obrzęków;
 • zmniejszenie stanów zapalnych;
 • rozluźnienie napięcia mięśniowego;
 • zmniejszenie widoczności blizn;
 • przyspieszenie procesów regeneracyjnych.

Terapia ultradźwiękowa wykorzystywania jest w leczeniu stanów przewlekłych tj. chorób reumatycznych, np. reumatoidalnego zapalenia stawów czy zmian zwyrodnieniowych, np. halluksów. Stosowana jest także po urazach układu ruchu, czyli naciągnięciach, stłuczeniach, skręceniach, zwichnięciach czy złamaniach. Doskonale sprawdza się także w leczeniu przeciążeń stawów i ścięgien.

Terapia ultradźwiękowa w kosmetologii

Sonoterapia znajduje swoje zastosowanie również w kosmetologii. Najpopularniejszym zabiegiem jest peeling kawitacyjny. W tej dziedzinie terapia ultradźwiękowa dostarcza następujących efektów:

 • zmniejszenie widoczności zmarszczek;
 • zmiękczenie tkanek;
 • zmniejszenie blizn;
 • poprawa jędrności skóry;
 • stymulacja procesów regeneracyjnych skóry;
 • szybszy proces gojenia;
 • zmniejszenie zmian trądzikowych;
 • redukcja przebarwień;
 • poprawa kolorytu skóry;
 • oczyszczanie skóry.

Jaki jest mechanizm działania ultradźwięków na organizm?

Celem zabiegu jest uzyskanie efektów terapeutycznych, w zależności od danego problemu. Ultradźwięki to inaczej fale dźwiękowe, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha. Przenikają do głębokich warstw skóry, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie pożądanych i o wiele lepszych efektów terapeutycznych w porównaniu do tradycyjnego masażu. Tkanki poddawane są działaniu fal dźwiękowych, w wyniku czemu zaczynają drgać i wytwarzane jest ciepło. Terapia ultradźwiękowa ma swoje zastosowanie również pod wodą, gdzie wybrany obszar jest poddawany zabiegowi. 

Jakie urządzenia polecamy do sonoterapii?

Wśród urządzeń cieszących się największą popularnością można wyróżnić:

PhysioGo.Lite SONO

To efektywny aparat do terapii ultradźwiękowej. Doskonale spełnia swoją funkcję zarówno w gabinetach fizjoterapeutycznych, jak i w różnych środowiskach, stąd też polecany jest dla fizjoterapeutów mobilnych. Urządzenie oferuje terapię LIPUS, która jest niezwykle efektywna w leczeniu oparzeń, ran, złamań czy uszkodzeń nerwów. PhysioGo.Lite SONO osiąga znakomite efekty w leczeniu różnorodnych dolegliwości czy schorzeń. Cechuje się prostotą obsługi oraz funkcjonalnością. Zawiera gotowe programy dedykowane różnym dziedzinom medycyny, stąd też świetnie sprawdza się w ortopedii, neurologii czy medycynie estetycznej. 

BTL-4710 Smart

To nowoczesne urządzenie, które zostało wyposażone w dwuczęstotliwościową podgrzewaną głowicę. Aparat jest prosty w obsłudze przy pomocy kolorowego ekranu dotykowego. Zawiera gotowe protokoły oraz encyklopedię terapeutyczną. Baza jednostek chorobowych usprawnia przeprowadzenie terapii zarówno doświadczonemu terapeucie, jak i początkującym. 

PhysioGo 200A

To zaawansowane urządzenie oferujące pełen zakres możliwości oraz funkcji. Posiada 58 wbudowanych programów, co czyni go niezwykle funkcjonalnym. Dedykowane jest wielu dolegliwościom i schorzeniom. Aparat wyposażony został w encyklopedię, która umożliwia przeprowadzenie szerokiego zakresu zabiegów oraz pomaga w wyborze optymalnej metody. Posiada panel dotykowy i kolorowy wyświetlacz, ponadto ma przejrzysty interfejs.

Sonotronic US-2

Nowoczesny aparat wyposażony w duży kolorowy wyświetlacz z panelem dotykowym. Obsługa jest niezwykle prosta. Urządzenie zawiera gotowe programy dedykowane typowym schorzeniom, ponadto terapeuci mogą zapisać swoje autorskie terapie. Aparat wyposażony został również w licznik czasu oraz liczby wykonanych zabiegów. 

Terapia ultradźwiękowa uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod wspierania eliminacji dolegliwości bólowych. Doskonale sprawdza się także w zwalczaniu stanów zapalnych. Zabiegi są bezbolesne i dostarczają pożądanych efektów. To wysoce skuteczna metoda ceniona zarówno przez fizjoterapeutów, jak i pacjentów. 

 

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium