Możliwości jakie daje medycyna od co najmniej kilkudziesięciu lat, pozwalają w znacznym stopniu przyspieszyć proces rehabilitacji i rekonwalescencji w różnych przypadkach.
Dzięki regularnym postępom technologicznym, w szpitalach i placówkach rehabilitacyjnych pacjenci - oprócz tradycyjnej opieki zdrowotnej - mają również zapewnione najlepsze meble rehabilitacyjne i ortopedyczne, jakie aktualnie są dostępne na rynku.
Jednymi z najczęściej eksploatowanych mebli do rehabilitacji są łóżka. Większość pacjentów spędza czas leżąc w sali szpitalnej przez przebyte urazy, przewlekłe choroby, postępujące nowotwory czy przez wypadki.
Personel medyczny stara się zapewnić jak najlepszą opiekę pacjentom, jednak wyposażenie placówki w najwyższej klasy, nowoczesne meble medyczne pozwala w znaczny sposób ponieść jakość życia osób leżących w łóżkach większą część dnia.
Dziś, zarówno prywatne, jak i państwowe placówki czy ośrodki rehabilitacyjne, coraz częściej decydują się na zakup lepszych i bardziej funkcjonalnych łóżek elektrycznych dla chorych pacjentów.
Łóżka szpitalne posiadające stelaż elektryczny, umożliwiają w maksymalny sposób dopasowanie pozycji łóżka do potrzeb pacjenta, bez konieczności podnoszenia czy przestawiania go.
Poza tym, dzięki mechanizmowi, który umieszczony jest bezpośrednio w konstrukcji łóżka, można dostosowywać jego pozycję nawet, gdy pacjent w nim przebywa. To dodatkowo wpływa na komfort pracy lekarza, jak i na psychikę pacjenta.
Elektryczne łóżko rehabilitacyjne - model Elbur PB 331 Comfort
Elektryczne łóżko bariatryczne - model Bariatric LUX
Łóżko regulowane elektrycznie
Łóżko rehabilitacyjne sterowane pilotem pozwala nie tylko na komfortowe użytkowanie poprawiające stan ogólny pacjenta, ale i na szybką i sprawną obsługę.
Pacjent, nie musząc wstawać z łóżka, może zmienić pozycję dzięki pomocy lekarza. Regulację wysokości łóżka można ustawić w parę sekund. Poszczególne pozycje łóżka mogą zostać ustawione indywidualnie w przypadku każdego pacjenta, co podnosi jakość życia osób leżących w ośrodkach rehabilitacyjnych, sanatoriach czy hospicjach.
Dla personelu medycznego z kolei, jest to ułatwienie podczas wykonywania pielęgnacji, zabiegów i badań. Ta cecha czyni łóżko uniwersalnym.
Elektryczne łóżko rehabilitacyjne wyposażone jest w standardową konstrukcję, barierki boczne, wysięgnik w kształcie trójkąta z możliwością jego regulacji, uchwyty przytrzymujące materac oraz sekcje leża.
Do wyboru pozostaje materiał, z jakiego wykonano leże - drewno lub metal oraz kolorystyka konstrukcji łóżka (najczęściej w różnych odcieniach drewna). Możliwy jest także zakup doposażenia do łóżka w elementy takie jak:
- stolik nakładany na barierki,
- szafka przyłóżkowa z blatem wysuwanym,
- stolik przyłóżkowy.
Łóżko rehabilitacyjne elektryczne - jak działa?
W pełni zmechanizowane łóżko posiada przede wszystkim ruchome obszary głowy i tułowia. może zostać dostosowane do wszystkich potrzeb pacjenta, w zależności od jego choroby, stanu, wieku i innych indywidualnych wymagań. Przykładowo - dla pacjenta z chorobą płuc, odpowiednia będzie pozycja Antytrendelenburga.
Jak sterować łóżkiem na pilota?
Obszary sterowane elektrycznie za pomocą pilota, mogą być dowolnie regulowane i ustawiane. Najczęściej, to lekarz decyduje o kątach nachylenia poszczególnych segmentów, dostosowując położenie każdej części łóżka.
Jakie są regulacje leża?
Nowoczesne łóżka - zarówno elektryczne, jak i tradycyjne - posiadają co najmniej 2 segmenty znane również jako ''leże''. Możliwość ich regulacji zwiększa komfort pacjenta i poprawia jego stan po operacji, urazie lub pozwala mu ulżyć przy chronicznych dolegliwościach bólowych. Łóżko najbardziej zaawansowane posiada 4 sekcje, które pozwalają na:
- regulację wysokości,
- regulację oparcia (segmentu leża),
- regulację sekcji nóg,
- pozycję Anty-Trendelenburga.
Każde łóżko posiadające więcej niż 2 sekcje, może zyskać miano łóżka ortopedycznego i rehabilitacyjnego.
Modele łóżek medycznych wyposażone dodatkowo w barierki boczne czy zagłówek, to meble szczególnie komfortowe, dedykowane szpitalom, hospicjom czy osobom, które chcą zakupić podobny sprzęt do domu, by ulżyć w cierpieniu bliskiej osobie.
Jaki materac do łóżka elektrycznego?
Z racji tego, iż znaczna część pacjentów przewlekle chorych większość czasu spędza w pozycji leżącej, do łóżka trzeba dobrać odpowiedni materac. W sklepie medycznym X-REH dostępne są materace podkładowe, profilaktyczne, przeciwodleżynowe i zmiennociśnieniowe.