Składany stół do masażu to wyjątkowo korzystna opcja dla rehabilitantów, którzy pracują nie tylko w obrębie swojego gabinetu, ale też często w terenie, w domach pacjentów. Przenośny, wygodny, a zarazem w pełni funkcjonalny stół składany spełniający wszystkie standardy tradycyjnych stołów do masażu powinien być wygodny zarówno dla pacjenta, jak i pracującego często przez wiele godzin rehabilitanta. Na jakie cechy i zalety składanych stołów do masażu warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu rehabilitacyjnego?
Najważniejsze funkcje składanego stołu do masażu
Podstawowe funkcje składanych stołów do masażu nie różnią się od tych oferowanych przez stoły stacjonarne. Dobry sprzęt powinien gwarantować komfort pacjenta, ale i wygodę pracy fizjoterapeuty i możliwość wykonania różnych rodzajów masażu z użyciem jednego stołu. Choć z pozoru znacznie prostsze w budowie, składane stoły do masażu nie mogą oferować gorszej jakości czy mniejszej wytrzymałości niż stoły stacjonarne – masaż wykonywany przez rehabilitanta w domu pacjenta musi przynosić efekty takie, jak gdyby pacjent pojawił się samodzielnie w gabinecie fizjoterapeuty. Idea stołów do masażu zawsze sprowadza się do możliwości wykonania masażu tak, by stopniowo przywracać pacjentowi sprawność ruchową – to, czy stół jest składany, czy stały nie powinno mieć większego znaczenia.
Stoły składane, ze względu na możliwość ich przenoszenia są zazwyczaj znacznie lżejsze niż stoły stacjonarne w gabinecie fizjoterapeuty. Cecha ta nie musi oznaczać jednak mniejszej funkcjonalności. Dobry stół do masażu powinien umożliwiać ustawienie go do odpowiedniego poziomu i wykonanie masażu pod pełnym naciskiem, bez konieczności zachowania ostrożności by stół się nie złamał.
Wybierając stół składany do masażu uwagę powinien zwrócić materiał jego wykonania – dobry stół powinien być na tyle lekki, by jego przenoszenie nie było uciążliwe, ale też wystarczająco stabilny, by gwarantował dobre warunki pracy i komfort pacjenta. Z tego też powodu najlepsze składane stoły do masażu dostępne w ofercie https://www.x-reh.pl/stoly-do-masazu-skladane.html zostały wykonane z aluminium lub drewna gwarantujących niską wagę stołu, dużą stabilność mebla i łatwość transportu niezbędną dla pracujących w terenie fizjoterapeutów.
Ważną funkcją składanych stołów do masażu będzie możliwość doposażenia ich w niezbędne akcesoria ułatwiające pracę rehabilitanta. Spośród dostępnych opcji na szczególną uwagę zasługują tu dedykowane torby i wózki na kółkach ułatwiające transport samego stołu, a także wszelkie półki przedłużające, podłokietniki i podgłówki przystosowujące stół do konkretnego stylu masażu.
Korzyści składanych stołów do masażu
Składane stoły do masażu niosą za sobą wiele zalet i korzyści zarówno z perspektywy fizjoterapeuty, jak i samego pacjenta. Ci pierwsi, pracujący często w terenie mogą wyposażyć swój gabinet w wysokiej jakości składany stół do masażu i wykonywać na nim pracę także poza gabinetem, nie zmieniając przy tym znacząco warunków samego masażu. Pacjenci, którzy korzystają z rehabilitacji regularnie również mogą zaopatrzyć się w profesjonalny, składany stół do masażu, przechowywać go po złożeniu w szafie czy za drzwiami i ułatwić fizjoterapeucie pracę, zapewniając szybki dostęp do właściwego stołu rehabilitacyjnego.
Z perspektywy fizjoterapeuty, ważną zaletą składanych stołów do masażu jest ich wytrzymałość umożliwiająca pracę nad poszczególnymi partiami ciała i wykonywanie różnych rodzajów masażu bez obaw o nacisk kładziony na sprzęt podczas pracy. Wytrzymałe stoły mogą być bez problemu dostosowane do masażu sportowego, leczniczego czy shiatsu, a dodatkowe wzmocnienia eliminują dyskomfort pacjenta podczas rehabilitacji. To właśnie wytrzymałość i komfort są najczęstszą obawą fizjoterapeutów przy wyborze stołu składanego – te dostępne w ofercie https://www.x-reh.pl są na tyle różnorodne, by każdy miał szansę znalezienia wariantu wygodnego dla siebie i swoich pacjentów.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru składanego stołu do masażu?
Tradycyjne stoły, z jakich korzystają na co dzień rehabilitanci powinny być wykonane z wytrzymałych i bezpiecznych materiałów odpornych na nacisk, stabilnych nawet przy większym obciążeniu i łatwych w kwestii utrzymania higieny, a więc odpornych na przecieranie czy kontakt z wodą. Podobnych cech należy szukać w obrębie składanych stołów do masażu, które choć używane często poza gabinetem rehabilitacyjnym powinny zawsze zapewniać warunki zbliżone do optymalnych.
Na koniec warto sprawdzić jeszcze, czy wybrany składany stół do masażu posiada możliwość rozbudowy. Zależnie od intensywności pracy poza gabinetem i preferowanego stylu masażu, oprócz podstawowego leża stołu do masażu konieczne mogą okazać się też dodatki w postaci wspomnianych już podłokietników czy zagłówków. Ich dostępność już na etapie wyboru stołu pozwala łatwo stwierdzić, czy sam stół sprawdzi się w perspektywie wieloletniej pracy w terenie, czy jest raczej rozwiązaniem tymczasowym na jednorazowe wyjazdy do pacjenta.
Stół do masażu Ecopostural C3100