Popularne i polecane stoły do masażu nie zawsze są najlepszym wyborem dla każdego, ponieważ idealny stół powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb. W związku z tym, że stacjonarne stoły do masażu wybiera się bezpośrednio do gabinetu, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, na jakie kryteria trzeba zwrócić uwagę.
Najlepszy stół do masażu - kryteria wyboru
Profesjonalne stoły do rehabilitacji i masażu stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia wielu gabinetów. Korzystają z nich osoby prowadzące fizjoterapię i masażyści, ale często także personel medyczny. O jakości i funkcjonalności stołu do masażu decyduje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, decydując się zakup nowego lub używanego mebla. Jak wybrać najlepszy stacjonarny stół do masażu, który spełni oczekiwania? Jakie są kluczowe parametry doboru?
Możliwość regulacji wysokości i poszczególnych sekcji
Regulacja wysokości stołu do masażu to duże ułatwienia dla masażysty czy rehabilitanta, ale także dla pacjenta. Możliwość dopasowania wysokości stołu i jego poszczególnych sekcji do zdolności specjalisty, wymaganej do ćwiczenia pozycji czy zdolności ruchowych pacjenta zwiększa efektywność ćwiczenia, a tym samym wpływa na lepszą jakość rehabilitacji i pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Wyróżnia się stoły do masażu z regulacją ręczną, hydrauliczną i elektryczną.
Stół rehabilitacyjny hydrauliczny 2-sekcyjny | 2-cz. z regulowanym zagłówkiem - SS-H01
-
stół do masażu z regulacją ręczną
Stół rehabilitacyjny manualny to podstawowa wersja, która umożliwia regulację za pomocą korby ręcznej umieszczonej w tylnej części ramy stołu. Mechanizm regulacji wysokości pozwala na efektywniejsze wykonywanie ćwiczeń, jednak ręczna regulacja znacznie ogranicza komfort oraz wydłuża czas dokonania zmiany w ułożeniu stołu i ciała pacjenta. Regulacja ręczna jest także mniej higieniczna.
-
stół do masażu z regulacją hydrauliczną
Rozwiązanie, jakim jest stół rehabilitacyjny hydrauliczny to kompromis pomiędzy zwiększeniem funkcjonalności a uniknięciem konieczności posiadania dostępu do prądu. Regulacja wysokości w stole do masażu odbywa się dzięki umieszczeniu siłownika hydraulicznego, który pompowany za pomocą stopy umożliwia sprawną regulację wysokości stołu do masażu.
-
stół do masażu z regulacją elektryczną
Elektryczny stół do masażu to niezwykle komfortowy mebel medyczny, który dzięki zaawansowanym technicznie rozwiązaniom pozwala na łatwą i szybką regulację wysokości stołu, a często także jego poszczególnych sekcji. Regulacja za pomocą prostego w obsłudze pilota lub siłownika elektrycznego pozwala na niezwykle precyzyjne dopasowanie stołu do oczekiwań masażysty czy rehabilitanta oraz potrzeb pacjenta. Dla osób niezwykle wymagających oraz ceniących nowoczesne rozwiązania polecamy elektryczne stoły do masażu HIGH SPEED, które wyróżniają się specjalnie zaprojektowanym siłownikiem elektrycznym o zwiększonej mocy i szybkości.
Ilość części oraz sekcji stołu
Stacjonarne stoły do masażu dzieli się na kilka grup. Są to stoły 1 sekcyjne, 2 sekcyjne, 3 sekcyjne oraz 4 sekcyjne. Każde z nich mogą się dzielić dodatkowo na kilka części, np. 2 sekcyjny / 2 części, 4 części, 5 części i 7 części; 3 sekcyjny / 3 części, 5 części, 7 części, a nawet 9 części; 4 sekcyjny na 6 części. Ilość części i sekcji powinna być dobrana w zależności od ćwiczeń i usług, które będą wykonywane na stole do masażu. W naszym sklepie posiadamy największa ofertę stołów:
- 2 sekcyjnych / 2 części
- 3 sekcyjnych / 3 części
- 4 sekcyjnych / 6 części.
Wybierając stacjonarny stół do masażu, warto zwrócić uwagę także na regulację sekcji lędźwiowej (Pivot) i nóg (Fotel). Najbardziej zaawansowane stoły do masażu to takie, które mają regulację wszystkich sekcji.
Stół rehabilitacyjny hydrauliczny 4-sekcyjny | 6 cz. z pełną regulacją wszystkich sekcji - C7779
Maksymalna i minimalna wysokość stołu
Podczas pracy, masażysta lub rehabilitant często musi wykonywać wiele trudnych czynności, nierzadko z użyciem siły swoich rąk. Zakres wysokości pozwala na dopasowanie stołu i położenia pacjenta tak, aby w komfortowy sposób móc wykonać zabieg lub pomóc wykonać ćwiczenie. Źle dopasowany stół może sprawić, że zabieg będzie nieefektywny. W naszym sklepie posiadamy wiele możliwych do wyboru konfiguracji, dzięki którym możliwe jest znalezienie idealnego stołu do masażu. Zakres regulacji stołu do masażu to bardzo indywidualna kwestia, która powinna być dokładnie przemyślana.
Szerokość i obciążenie stołu
Profesjonalne stoły do masażu można spotkać w wielu placówkach rehabilitacyjnych, salonach masażu czy sanatoriach. Szerokość i obciążenie stołu to kluczowe kwestie dla zachowania zasad bezpieczeństwa podczas pracy. Blat do 62 cm będzie idealny w miejscach, gdzie rehabilitacji poddaje się dzieci, 65 cm do 80 cm polecamy jako stół do masażu dla osób dorosłych, ale o szczupłej sylwetce. Miejsca, gdzie masaż będzie wykonywany np. osobom starszym, powinien znaleźć się szeroki stół do masażu, nawet do 120 cm, co zapewni maksymalną stabilność podczas pracy. Podobnie w przypadku obciążenia stołu. Zwykle osoby starsze są cięższe niż dzieci, dlatego wybierając stacjonarny stół do masażu, należy uwzględnić wagę potencjalnych pacjentów. W X-REH posiadamy wiele modeli do wyboru, wśród których maksymalne obciążenie może wynosić 135 kg, ale także do 250 kg.
Zastosowanie stołu do masażu
Stacjonarny stół do masażu to mebel, który ma ułatwić pracę fizjoterapetów, ale jednocześnie zapewnić komfort pacjentów. Jego wybór powinien uwzględniać potrzeby specjalisty, jego umiejętności i wykonywane zabiegi. Prowadzenie skomplikowanych terapii z pewnością będzie łatwiejsze, jeśli praca będzie przebiegała płynnie, w czym mogą pomóc wysokiej jakości meble medyczne.
Zapraszamy do zapoznania się zp ozostałymi artykułami na naszym blogu.