Blog kategorie

Łóżka rehabilitacyjne z 🚚 DARMOWĄ DOSTAWĄ 🚚 pod budynek.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Najważniejsze wskazówki przy wyborze materaca przeciwodleżynowego

0
Najważniejsze wskazówki przy wyborze materaca przeciwodleżynowego

Do czego służy materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy to specjalistyczny sprzęt medyczny, który ma za zadanie zapobiegać powstawaniu odleżyn u osób, które są niesprawne ruchowo, lub stale unieruchomione, przez co są zmuszone do stałego przebywania w łóżku. Niemożność samodzielnej zmiany pozycji powoduje, że pewne obszary ciała są stale narażone na ucisk. Dzięki zastosowaniu metody zmiennego ciśnienia przy produkcji materacy przeciwodleżynowych, intensywność nacisku w każdym z miejsc stykających się z podłożem jest zmienna.
Materac przeciwodleżynowy jest zbudowany z komór, do których za pomocą specjalnych przewodów jest podłączona pompa, wtłaczająca do nich powietrze. Chory jest nieustannie masowany, ponieważ powietrze jest naprzemiennie wtłaczane do poszczególnych komór w różnej ilości. To właśnie ten mechanizm nadaje materacowi terapeutycznych właściwości.

Materace można dostosowywać do potrzeb poszczególnych pacjentów. Najczęściej wybierane marki to POLYPLOT francuskiej firmy SYSTAM oraz dopasowane materace piankowe dostępne w ofercie X-REH.pl.

Popularne modele materacy przeciwodleżynowych

Jeśli zależy Ci na niskiej cenie, prostocie obsługi oraz odporności na rozdarcia, wybierz materac bąbelkowy. Kładziemy go na zwykły materac i mocujemy za pomocą specjalnych wyłogów. Można założyć go zarówno na łóżko rehabilitacyjne jak i zwykłe, dzięki jego „łamliwości”. Stosowany jest przy leczeniu odleżyn pierwszego stopnia oraz w profilaktyce.

W droższych modelach pojawią się dodatkowe systemy wentylacyjne zapobiegające nagromadzaniu się wilgoci w środku. Praca pompy materaca jest cichsza i nie zakłóca snu pacjenta, materiały są trwalsze i prostsze w utrzymaniu czystości.

Jeśli pacjent ceni sobie miękkość i elastyczność materaca, lepszym wyborem będzie materac rurkowy. Zapewnia bardziej zaawansowaną ochronę przed powstawaniem odleżyn niż model bąbelkowy. Materac tego typu jest wyższy, przez co ciało pacjenta nie styka się z podłożem. Jest bardziej wytrzymały dzięki lepszej wydajności pompy i materiałów, z których jest wykonany. Wykorzystywany jest przy leczeniu odleżyn drugiego i trzeciego stopnia. Jego cechą jest to, że poszczególne segmenty mogą zostać odłączone, dzięki czemu mamy również możliwość wyleczenia odleżyn, które powstały wcześniej na określonych partiach ciała.

Inne materace dostępne na rynku

W celach czysto profilaktycznych można wybrać materac gofrowany, który posiada charakterystyczne wypustki. Ich stożkowaty kształt umożliwia cyrkulacje powietrza między podłożem a pacjentem. Dopasowują się do kształtu ciała i wykonują delikatny masaż przy każdym ruchu. Podobne funkcje spełniają materace jeżowe.

Najbardziej podstawowy model to materac piankowy, który może być wykorzystywany zarówno w celach wypoczynkowych jak i medycznych. Najczęściej zbudowany jest z pianki poliestrowej.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium