Blog kategorie

Łóżka rehabilitacyjne z 🚚 DARMOWĄ DOSTAWĄ 🚚 pod budynek.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Typy materacy rehabilitacyjnych - czym się od siebie różnią

0
Typy materacy rehabilitacyjnych - czym się od siebie różnią

Wybór odpowiedniego materaca rehabilitacyjnego jest trudny, zwłaszcza, że na rynku znajdziemy kilka typów. W zależności od schorzenia i problemu, konieczne będzie kupno materaca, który będzie dostosowany do potrzeb pacjenta, a jednocześnie posłuży przez dłuższy czas. Jakie materace rehabilitacyjne wyróżniamy?

Zadaniem materacy rehabilitacyjnych jest zwiększenie komfortu pacjenta, który cały dzień leży. Są skonstruowane w taki sposób, aby doskonale dopasować się do ciała, co jest możliwe dzięki elastyczności punktowej. W miejscu nacisku materac ugina się tylko tam, gdzie użyto siły. Efektem jest nie tylko zlikwidowanie dokuczliwego bólu, ale także zmiana jakości snu, podczas którego kręgosłup układa się w swoją naturalną pozycję.

Na rynku wyróżniamy 4 podstawowe typy materaców rehabilitacyjnych – podkładowe, profilaktyczne, zmiennociśnieniowe, przeciwodleżynowe. Różnią się od siebie nie tylko przeznaczeniem, ale także sposobem konstrukcji i ceną.

Materace profilaktyczne – dla kogo są dedykowane

Materace profilaktyczne są skierowane głównie do osób, które codziennie w łóżku spędzają więcej niż 8 godzin. Dzięki oddychającej piance, powietrze dostaje się do skóry, przez co o wiele łatwiej jest znieść całodniowe leżenie – nawet podczas upałów. Materace profilaktyczne zapobiegają także powstaniu odleżyn.

wyposażenie medyczne sklep

Materac profilaktyczny Funke® HF Plus

Materac składa się z jednej bądź więcej warstw pianki, w której znajdują się kanały powietrzne. Materiał jest różnej gęstości, przez co można go dopasować do potrzeb osoby leżącej. Dodatkowo bez problemu można wyprać materac w najwyższej temperaturze, przez oddychające pokrowce, które są nieprzemakalne, a jednocześnie paro-przepuszczalne.

Materac przeciwodleżynowy – kiedy należy go kupić?

Materace przeciwodleżynowe, jak sama nazwa wskazuje mają działać przede wszystkim zapobiegawczo. Ich konstrukcja jest dedykowana osobom, u których już pojawił się problem z odleżynami, bądź są zagrożone ich powstaniem. Stosowane są u osób będących z różnych względów unieruchomione.

Materace przeciwodleżynowe zostały wykonane ze specjalistycznej pianki, gdzie zastosowano technikę zmiennociśnieniową. Dzięki temu części ciała pacjenta leżące na materacu są regularnie uciskane, co stymuluje pracę tkanek, zapobiegając powstawaniu odleżyn. Dodatkowo otwory w piance doprowadzają powietrze do chorych tkanek, przez co nieustannie są dotlenione. Materiał można bez problemu prać w 90 stopniach.

Ten typ materacy można spokojnie stosować u osób, które mają problem z odleżynami do III i IV stopnia w skali EPUAP.

materac przeciwodleżynowy sklep online

Materac przeciwodleżynowy Viscoflex Air

Materac zmiennociśnieniowy – czym się wyróżnia na tle pozostałych?

Materace zmiennociśnieniowe, często określane również jako przeciwodleżynowe, pompuje się za pomocą specjalnego kompresora. Dzięki temu pacjent może być mechanicznie obracany, co zapobiega powstawaniu lub pogłębianiu się odleżyn.

Z pewnością materac zmiennociśnieniowy przyda się osobie, która cały czas leży. Mechaniczne obracanie pozwoli na nieustannych ruch pacjenta, a jednocześnie zapewni mu komfort. Ciało na materacu jest podpierane w różnych miejscach, co dodatkowo ma wpływ na lepsze ukrwienie tkanek oraz wentylację skóry.

Zaletą materacy zmiennociśnieniowych jest fakt, że bardzo szybko można odciążyć ciało. W wielu modelach można usunąć komorę znajdującą się pod raną, przez co ucisk na chore tkanki jest zdecydowanie mniejszy. Ponadto pacjent leżąc na materacu może liczyć na większy komfort, wentylację – zwłaszcza podczas upałów, a także spore ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu. Nie potrzebna jest już osoba trzecia, która co kilka godzin zmienia pozycję chorego.

materac zmiennociśnieniowy  sklep online

Materac zmiennociśnieniowy - rurowy MAT-X2

Materace podkładowe – najprostsze rozwiązanie do łóżek rehabilitacyjnych

W wielu szpitalach oraz klinikach można spotkać materace podkładowe – nic w tym dziwnego. Ich konstrukcja sprawia, że świetnie nadają się do początkowego używania w czasie terapii. Jednocześnie należy pamiętać, że nie posiadają one funkcji przeciwodleżynowej oraz zmiennociśnieniowej.

Materace podkładowe można stosować na dwa sposoby – jako zwykły materac dla osób spędzających czas w łóżku do 8 godzin dziennie oraz jako podkład pod materac zmiennociśnieniowy.

materac podkładowy

Materac podkładowy gofrowany

Typy materacy rehabilitacyjnych – jaki wybrać?

Decydując się na kupno materaca rehabilitacyjnego, warto już wcześniej zorientować się w specyfikacji poszczególnych typów. Do najbardziej popularnych należą materace przeciwodleżynowe oraz profilaktyczne. Najczęściej stosuje się je u osób, u których istnieje zagrożenie powstania odleżyn. Dobrym rozwiązaniem będzie też materac zmiennociśnieniowy, który z pewnością sprawdzi się u osób potrzebujących często zmieniać pozycję podczas leżenia. 

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium