Blog kategorie

Łóżka rehabilitacyjne z 🚚 DARMOWĄ DOSTAWĄ 🚚 pod budynek.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Materac rehabilitacyjny – jak odpowiednio dobrać go do swoich potrzeb?

0
Materac rehabilitacyjny – jak odpowiednio dobrać go do swoich potrzeb?

Siedzący tryb życia i brak systematycznego ruchu, znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych kręgosłupa. Coraz więcej osób uskarża się na problemy z plecami, zwłaszcza w części lędźwiowej. Jednak dyskomfort może być także odczuwany wskutek kontuzji, urazu bądź wraz z upływem lat. Rozwiązaniem bolących mięśni lub stawów jest odpowiednio dobrany materac rehabilitacyjny.  

 

Co to jest materac rehabilitacyjny?

Materace rehabilitacyjne zostały zaprojektowane tak, aby utrzymać prawidłową postawę i ułożenie ciała podczas snu. Pozwala to zniwelować bóle kręgosłupa, jak również zapobiegać jego deformacjom. Materac rehabilitacyjny przyspiesza procesy regeneracji i niweluje sztywnienie szyi oraz drętwienie rąk i nóg. Dopasowuje się do kształtu kręgosłupa, co zapewnia spokojny i zdrowy sen, ponadto utrzymuje prawidłowe krążenie krwi. Nacisk ciała jest równomiernie rozkładany, dzięki czemu mięśnie nie są przeciążone. Materac rehabilitacyjny przynosi ulgę osobom zmagającym się z różnymi dysfunkcjami kręgosłupa. 

Jakie są rodzaje materacy rehabilitacyjnych i czym się charakteryzują?

Materace rehabilitacyjne różnią się między sobą składem. Jednak ich wspólną cechą jest wysoka jakość oraz wyprofilowanie komponentów odpowiadających za ich właściwości. Dzielą się one na:

 • podkładowe – doskonale sprawdzają się podczas początkowego używania w trakcie terapii. Materac ten może być stosowany jako zwykłe leże dla osób, które nie spędzają w łóżku więcej niż 8 godzin dziennie bądź jako podkład pod materac zmiennociśnieniowy;
 • profilaktyczne – dedykowane są osobom, które większość dnia spędzają na leżąco. Zastosowanie oddychającej pianki ułatwia przyjęcie komfortowej pozycji, nawet podczas upałów. Materace te zapobiegają także odleżynom;
 • zmiennociśnieniowe – pompowane są za pomocą specjalnego kompresora. Ich konstrukcja pozwala na odpowiednie dostosowanie nacisku przez zmianę ciśnienia w poszczególnych komorach, przez co zmniejsza się ryzyko odleżynowe.
 • przeciwodleżynowe – ten typ materaca działa zapobiegawczo. Ich budowa odpowiada potrzebom osób zmagających się z problemem odleżyn bądź są narażone na ich występowanie. Swoje zastosowanie znajdują w przypadku osób unieruchomionych.

Dla kogo jest dedykowany?

Materace rehabilitacyjne dedykowane są głównie osobom zmagającym się z różnymi dolegliwościami bólowymi w obrębie kręgosłupa. Jednak na jego zakup powinny zdecydować się również osoby:

 • po urazach ortopedycznych; 
 • ze schorzeniami układu ruchu;
 • ze schorzeniami neurologicznymi;
 • w procesie rekonwalescencji po przebytych operacjach chirurgicznych;
 • zmagające się z nawracającym bólem pleców lub mięśni;
 • niepełnosprawne ruchowo;
 • zmagające się ze schorzeniami, które wymagają pozycji leżącej;
 • pracujące w pozycji siedzącej;
 • zmagające się z nadwagą lub otyłością;
 • ceniące sobie wygodny i zdrowy sen. 
 • seniorzy.

Czym charakteryzuje się dobry materac rehabilitacyjny?

Dobry materac rehabilitacyjny przede wszystkim powinien charakteryzować się maksymalnym komfortem użytkowania. Kluczowa jest zatem jego budowa i użycie najwyższej jakości materiałów. Zadaniem materaca rehabilitacyjnego jest zapewnienie wsparcia dla całego ciała, co umożliwia wyprofilowana powierzchnia. Specyficzna budowa pozwala na optymalne dopasowanie do wzrostu i ciężaru użytkownika, natomiast kręgosłup pozostaje w prawidłowej pozycji przez całą noc. Dobry materac rehabilitacyjny znacząco przyspiesza regenerację i powrót do zdrowia po kontuzjach, urazach czy wypadkach. Dodatkowo wspomaga redukcję bólu i przynosi ulgę.

Jak wybrać dla siebie odpowiedni materac rehabilitacyjny?

Wybór odpowiedniego modelu w dużej mierze zależy od konkretnego schorzenia bądź indywidualnych preferencji. Istotne będą również takie czynniki jak: wzrost, waga oraz wiek użytkownika. Materace rehabilitacyjne można podzielić na sprężynowe, w tym kieszeniowe oraz piankowe. Większość osób decyduje się na drugą opcję, gdyż pianka najlepiej sprawdza się w przypadku dolegliwości ortopedycznych. Ściśle przylega do ciała i zapewnia maksymalny komfort użytkowania. 

Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie materaca?

Decydując się na zakup materaca rehabilitacyjnego, należy zwrócić szczególną uwagę na: 

 • prawidłowe dopasowanie do ciała, czyli waga i wzrost;
 • elastyczność punktową – im jest ona wyższa, tym lepiej;
 • dobrą wentylację materaca;
 • właściwości antyalergiczne. 

Jakie efekty przynosi korzystanie z takiego materaca?

Odpowiednio dobrany materac rehabilitacyjny skutecznie zregeneruje mięśnie oraz zlikwiduje napięcia, ponadto wspomoże proces rehabilitacji. Dużą zaletą jest prawidłowo przyjęta postawa ciała, co niweluje dyskomfort oraz chroni przed porannymi dolegliwościami bólowymi. Zapobiega także drętwieniu, mrowieniu i sztywnieniu mięśni. Materac rehabilitacyjny wspomaga proces rehabilitacji i zapewnia najwyższy komfort snu.

Dlaczego warto zainwestować w materac rehabilitacyjny?

Każda osoba zmagająca się z dolegliwościami bólowymi narządu ruchu, powinna zakupić materac rehabilitacyjny. To inwestycja na lata, która znacząco zniweluje wszelki dyskomfort i poprawi jakość snu. Dobrze dobrany model będzie gwarancją minimalizowania problemów zdrowotnych oraz wspomagania procesów regeneracji. Dodatkowo wspomoże redukcję bólu mięśni stawów i kości oraz zapewni zdrowy i relaksujący sen. 

Najważniejszym zadaniem materaca rehabilitacyjnego jest złagodzenie wszelkich dolegliwości bólowych oraz zapewnienie maksymalnego komfortu podczas snu. Warto mieć na uwadze, że jest to inwestycja na lata, która znacząco podniesie jakość codziennego życia. 

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium