Blog kategorie

Łóżka rehabilitacyjne z 🚚 DARMOWĄ DOSTAWĄ 🚚 pod budynek.

Wybrane stoły rehabilitacyjne. DOSTARCZAMY Z WNIESIENIEM 🚚

Jesteś jednostką budżetową? Skorzystaj z płatności po dostawie.

Jaki materac dla pacjenta bariatrycznego?

0
Jaki materac dla pacjenta bariatrycznego?

Pacjenci o nieco wyższej wadze, którzy ze względu na swój stan zdrowia muszą spędzać wiele godzin dziennie w pozycji leżącej powinni mieć zapewnione możliwie najlepsze warunki leżenia. Czy to w placówce medycznej, czy we własnym domu, dla pacjentów takich nie wystarczy zwyczajne łóżko, kanapa czy materac szpitalny – zapewnienie materaca przeciwodleżynowego dla pacjentów bariatrycznych jest podstawą bezpiecznych i wygodnych warunków leczenia długoterminowego. Jaki materac wybrać, na czym się skupić podczas zakupu i o czym pamiętać wyposażając stanowisko opieki dla pacjentów otyłych? Poniżej przedstawiamy materace medyczne dostępne w ofercie sklepu internetowego X-REH i wymieniamy ich najważniejsze zalety.

Wybór materaca bariatrycznego – opieka nad pacjentem z nadwagą

Trwałe unieruchomienie pacjenta, czy to w przypadku osób niepełnosprawnych czy wymagających leżenia ze względu na inne problemy zdrowotne oznacza zwiększenie ryzyka wystąpienia odleżyn. Materace przeciwodleżynowe stosowane są jednak nie tylko u pacjentów leżących przez cały okres leczenia, ale też tych którzy ze względu na swoją wyższą wagę będą również bardziej narażeni na odleżyny i odparzenia. Materace przeciwodleżynowe wykonane są ze specjalnych materiałów zapewniających większą trwałość materaca, a ich konstrukcja gwarantuje skuteczne odizolowanie pacjenta od stelaża łózka, nawet przy większej wadze pacjenta.

Rodzaje materacy polecanych dla osób z nadwagą

Materace przeciwodleżynowe stosowane dla pacjentów z nadwagą lub zwiększonym ryzykiem powstawania odleżyn dzieli się na dwa podstawowe rodzaje – materace statyczne (piankowe) oraz materace pneumatyczne. Te pierwsze, wykonane ze specjalnie zaprojektowanej pianki dopasowują się do kształtu ciała i układają w zależności od pozycji pacjenta, gwarantując komfort podczas leżenia. Materace statyczne mogą być wykonane z różnego rodzaju pianek, m.in. pianek gofrowanych, jeżowych czy z wkładkami powietrznymi.

Materac przeciwodleżynowy Viscoflex Air z wkładką pneumatyczną

Drugi z wariantów, materace pneumatyczne lub zmiennociśnieniowe, to materace wyposażone w specjalne komory – materac podłącza się pod pompę, która zmienia ciśnienie powietrza w komorach i powoduje że skóra nie przylega do podłoża stale, dzięki czemu ryzyko odleżyn jest znacznie mniejsze. Materace pneumatyczne mogą być rurowe bądź bąbelkowe – rodzaj określa kształt komór wykorzystanych w konstrukcji materaca.

Materac zmiennociśnieniowy ASX Basic Novacare

Ze względu na koszty zakupu, materace piankowe są znacznie popularniejsze, a ich jakość i komfort jaki gwarantują nie odbiega od materacy pneumatycznych. Szczególnie polecane są materace z pianki termoelastycznej z funkcją memory foam, z wyprofilowaniem w okolicach kości krzyżowej dla lepszego wsparcia ciała. Wybierając materac trzeba oczywiście zwrócić uwagę na producenta – marki takie jak Funke Medical i Systam tworzą materace dedykowane do placówek medycznych i rehabilitacyjnych, co daje większą gwarancję trwałości materaca, zgodności z obowiązującymi standardami oraz komfortu dla pacjenta.

Materac podkładowy gofrowany z pianki wysokoelastycznej

Zalety materaca przeciwodleżynowego dla pacjentów z nadwagą

Wykorzystanie materaca skonstruowanego z myślą o większych obciążeniach i pacjentach z nadwagą pozwala zapewnić im komfort, a jednocześnie zapobiega nadmiernemu uciskowi na skórę przy leżeniu w jednej pozycji. Odleżyny to miejscowa martwica tkanek spowodowana właśnie długotrwałym uciskiem na pewne miejsca na skórze, charakterystycznym dla pacjentów leżących przez większą część swojego dnia i mających trudności ze zmianą pozycji.

Materace przeciwodleżynowe tworzone są tak, by ich konstrukcja nie dopuszczała do nadmiernego ucisku na skórę i oddzielała pacjenta od twardej, sztywnej konstrukcji łóżka powodującej zwiększony nacisk. Przy pacjentach z nadwagą materace muszą być szczególnie trwałe – o ile każdy materac początkowo zapewni wygodną pozycję pacjenta, te przeciwodleżynowe wytrzymają znacznie dłużej w dobrym stanie.

Łóżka rehabilitacyjne dla pacjentów bariatrycznych

Nie każdy pacjent bariatryczny będzie przebywał w szpitalu czy profesjonalnej placówce – wiele osób leczy się w domu, z pomocą opiekunów i doświadczonych rehabilitantów wspierających ich w codziennym funkcjonowaniu. Dla osób takich znalezienie odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego wyposażonego w materac przeciwodleżynowy będzie jeszcze ważniejsze – możliwość leżenia na kanapie czy tradycyjnym łóżku może wydawać się kusząca, ale nie zagwarantuje zdrowych warunków leczenia.

Łóżko bariatryczne Bariatric LOW LUX

Dodatkowo, do łózka rehabilitacyjnego ustawionego w domu pacjenta czy w placówce medycznej warto zadbać o dodatkowe akcesoria ułatwiające leczenie i opiekę nad pacjentem. Elementy tak proste i pozornie nieistotne jak stoliki przyłóżkowe, lampy do czytania czy stoliki nakładane na barierki ułatwią codzienne funkcjonowanie pacjentowi i zapewnią łatwiejsze warunki opiekunowi, który musi czuwać nad pacjentem często przez cały dzień.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałym sprzętem do opieki, jaki znajduje się w asortymencie sklepu X-REH.

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium