Recenzujemy prawdopodobnie najfajniejszy stół do terapii Bobath i Vojty o enigmatycznej nazwie SP-E05. Zacznijmy od nazwy, co autor miał na myśli. Pod nazwą kryją się magiczne słowa jak S – stół, P – prostokątny, E – elektryczny, 05 piąty z serii.
Tak można to interpretować, chociaż jest kilka teorii na ten temat. Jedno jest pewne nie jest to nazwa marketingowa, warto jednak zapoznać się naszą recenzją i dowiedzieć się więcej na temat stołu do terapii dzieci. Artykuł został podzielony na dwie części. Część pierwsza jest recenzją stołu SP-E05 a część druga opisuje w prostych słowach jak przejść nie zawsze łatwą procedurę dofinansowania z PFRON na zakup stołu.
Od kiedy stół jest na rynku?
Stół powstał na sprawdzonej już od kliku lat konstrukcji z serii SP, która wykorzystywana jest w stołach dwuczęściowych do masażu i rehabilitacji.
Stół w wersji SP-E05 został zaprojektowany w listopadzie 2018 a miał premierę 11 lipca 2019. Realizacja projektu trwała 8 miesięcy i zakończyła się bardzo pomyślnie.
Część pierwsza: Recenzja stołu do terapii Bobath w domu SP-E05
O prostej konstrukcji SP-E05, która nie wydaje się skomplikowana.
Z pozoru konstrukcja nie wydaje się skomplikowana, jak zwykle ma być stabilna i unosić blat w górę i opuszczać w dół. Tak oczywiście jest, ale bardzo pomagają w tym łożyska, które rzadko się spotyka w stołach rehabilitacyjnych bo podnoszą koszt produkcji. Łożyska, o których piszemy mieszczą się w łączeniach elementów konstrukcji czyli mówiąc prostym językiem "w zawiasach". Zwykle zamiast łożysk są stosowane bolce metalowe, które po jakimś czasie ulegają wytarciu lub wygięciu a wtedy stół przestaje być stabilny i przy regulacji skrzypi. Łożyskowana konstrukcja powinna być standardem, a nie kosztem dodatkowym. Tutaj jest w standardzie. Zamawiając stół możemy wybrać również kolor konstrukcji (biały, szary, czarny, zielony, beżowy).
Elektryczna regulacja stołu – czy to jest potrzebne?
W zasadzie za miejsce do ćwiczeń i terapii może służyć materac, łóżko czy stół składany. Warto sobie jednak zadać pytanie przez jaki czas będziemy potrzebowali takiego miejsca. Jak wiemy rehabilitacja wymaga systematyczności i czasu, żeby widoczne były jej efekty. Może jednak warto zadbać również o własny komfort, a przede wszystkim kręgosłup. Regulacja wysokości służy nie tylko do poprawienia komfortu, daje również większe możliwości terapeutyczne. Jej zakres pozwala dopasować wysokość do wygodnej pozycji w danym momencie. Większe dzieci łatwiej też wejdą na stół z niższej pozycji, a ćwiczenia wykonamy bez schylania się. Dzięki regulacji wysokości wykonamy również ćwiczenia kończyn dolnych przy krawędzi stołu (z opuszczonymi nóżkami). Podsumowując, regulacja wysokości pozwala na o wiele szersze zastosowanie.
Stół SP-E05 ma dwie opcje regulacji. W standardzie otrzymujemy pilot na przewodzie sprężynującym, ale jeśli chcemy być bardziej PRO możemy zamówić pilot nożny. Ważne, że regulacja jest płynna, a nie skokowa. Stół stratuje od minimalnej wysokości 50 cm i możemy go podnieść aż do 88 cm. Czas regulacji od minimum do maximum wynosi około 40 sekund. Za regulację wysokości odpowiada jeden siłownik liniowy firmy DewertOkin GmbH. O firmie produkującej siłowniki można napisać, że jest jedną z najbardziej znanych firm produkującej osprzęt elektryczny do łóżek szpitalnych.
Jakie wymiary leża, grubość i z czego wykonany jest blat?
W zasadzie wymiarów jest kilka, ale skupmy się na możliwych długościach i szerokościach blatu. Każdy stół wykonywany jest na zamówienie dlatego wymiary blatu mogą być dowolne ale w ograniczonym zakresie. Możliwe są dwie długości 190 lub 200 cm, wiemy że jest to mały zakres ale konstrukcja pozwala jedynie na takie długości ze względu na pionowy ruch leża i utrzymanie stabilności. Większe pole manewru jest już przy szerokości, tutaj możemy wybierać od 80 do 120 cm. Ze swojej strony zalecamy stół jak najszerszy, większa przestrzeń daje większe możliwości terapii.
Leże stołu wypełnione zostało pianką poliuretanową o grubości 5 cm (grubość pianki z blatem wynosi 7 cm). Według nas jest to optymalna grubość dla terapii dzieci "fajna ta tapicerka taka nie za miękką nie za twarda". Grubości pianek w standardowych stołach rehabilitacyjnych wahają się od 3 do 6 cm. Dodatkowym fajnym rozwiązaniem są zaokrąglone rogi – bezpieczeństwo przede wszystkim. Z czego wykonana jest tapicerka? Z materiału MEDITAP z atestem Polskiego Zakładu Higieny, certyfikatem OEKO-TEX. Tapicerka MEDITAP jest ognioodporna, odporna na zadrapania oraz co ważne jest wodoszczelna. Podsumowując, jest to najczęściej stosowana tapicerka do wyrobów medycznych. Dla nieco lepszego komfortu możemy wybrać tapicerkę o nazwie Prestige, materiał o tych samych właściwościach co MEDITAP, ale o innej strukturze, milszej w dotyku bardziej elastycznej i posiadającej antybakteryjną powłokę zawierającą jony srebra.
Własna indywidualna konfiguracja stołu SP-E05, kolory i opcje dodatkowe.
Zamawiając stół SP-E05 zawsze musimy się określić co do kolorów, wymiarów i opcji dodatkowych. Tak jak przy ćwiczeniach musimy dokonać indywidualnego wyboru, a w stole jest jest co wybierać.
Idąc od początku musimy określić i wybrać:
-
Rodzaj regulacji wysokości – do wyboru mamy dwie opcje, pilot ręczny lub nożny. Co się lepiej sprawdza? Do użytku domowego wystarczający będzie pilot ręczny, w warunkach gabinetu ze względu na utrzymanie higieny pilot nożny.
-
Długość i szerokość leża – jak pisaliśmy wyżej możliwe długości to 190 lub 200 cm, a szerokości od 80 do 120 cm. Według nas ważniejsza jest szerokość, zalecamy stół jak najszerszy, większa przestrzeń daje to większe możliwości terapii.
-
Kolorystyka tapicerki – do wyboru mamy dwie palety, standardową Meditap (14 kolorów) oraz Prestige (5 kolorów).
-
Kolory konstrukcji – do wyboru mamy 5 kolorów konstrukcji z palety RAL, biały, szary matowy, czarny matowy, beżowy i zielony.
-
System jezdny – za pomocą dźwigni nożnej podnosimy stół na kółka, rozwiązanie przydatne dla osób, które chcą przemieszczać stół w pomieszczeniu.
-
Wieszak na ręczniki papierowe – wieszak mocowany jest pod blatem
W jaki sposób jest pakowany i dostarczany stół SP-E05?
Stół tak jak inne z naszej oferty dostarczany jest w całości na prostokątnej palecie. Zapakowany jest w specjalny karton. Przed wysyłką jest bardzo dobrze zabezpieczany, w szczególności blat. Owinięty jest dodatkową pianką i dodatkową folią. Konstrukcja stołu przymocowana jest sztywno do palety. Stół nie wymaga montażu wystarczy go odpakować i podpiąć do zasilania.
Co z gwarancją i serwisem? Co obejmuje?
Przede wszystkim stół jest objęty 24 miesięczną rękojmią naszej firmy oraz 24 miesięczną gwarancją producenta. Rękojmia i gwarancja obejmują wszystkie wykryte wady, lecz nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych np. przecięcia tapicerki. W takich sytuacjach nasza firma zapewnia dostępność części zamiennych w bardzo przystępnych cenach.
Jakie są opinie użytkowników?
Mama prowadząca profil facebookowy "Vojta okiem mamy" rekomenduje zakup stołu SP-E05 do użytku domowego.
"Nadeszła pora by napisać kilka słów o naszym nowym stole do Vojty.
I wiecie co? Wystawiam ocenę 10/10, po prostu :-) No nie ma do czego się przyczepić ;-)
Jest wszystko to, na czym mi zależało: przystępna cena, elektryczna regulacja wysokości, odpowiednia wielkość blatu, stabilność, świetna jakość. Ja wybrałam wersję standardową, bez układu jezdnego (czyli kółek) i bez ramy sterującej (rama na dole stołu, którą za pomocą stopy steruje się wysokość), ale na warunki domowe to w zupełności wystarczy. Stół ma swoje miejsce w pokoju Małej i raczej nie planuję go przenosić do innego pomieszczenia. Firmę X-REH wybrałam z kilku powodów i myślę, że to była dobra decyzja 👌👌"
więcej na grupie: Vojta okiem mamy
Część druga: Stół do terapii BOBATH i VOJTY SP-E05 – dofinansowanie z PFRON krok po kroku
Krótkie wprowadzenie – co chodzi z tym dofinansowaniem? W skrócie wygląda to tak: osoby niepełnosprawne mogą otrzymać dofinansowanie na zakup stołu. Dofinansowanie pochodzi ze środków PFRON, których dysponentem są Powiaty (Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie). W przypadku miast na prawach powiatu są to miasta. Co roku PFRON przekazuje powiatom środki pieniężne według określonego w rozporządzeniu algorytmu (bierze się pod uwagę wielkość powiatu, liczbę osób niepełnosprawnych etc.). Wśród zadań, na które powiaty mają przekazać otrzymane z PFRON pieniądze jest likwidacja barier architektonicznych, barier technicznych oraz zakup sprzętu rehabilitacyjnego – dla osób niepełnosprawnych. Aby otrzymać takie dofinansowanie należy złożyć wniosek. Procedura całości uregulowana jest ustawie (ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) oraz w rozporządzeniu (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Brzmi to może nieco skomplikowanie ale nie ma się co zrażać. Poniżej krok po kroku przedstawimy jak to wygląda, po rozbiciu na części pierwsze.
1. Krok pierwszy i najważniejszy – orzeczenie o niepełnosprawności
Po pierwsze i najważniejsze aby otrzymać dofinansowanie należy posiadać status osoby niepełnosprawnej czyli orzeczenie o niepełnosprawności. Stoły do terapii Bobath i Vojty są przeznaczone do terapii dzieci. Wnioskodawcą będzie zatem dziecko – reprezentowane przez opiekuna prawnego czyli rodziców. Dziecko powinno zatem posiadać orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół Orzekania do Spraw Niepełnosprawności. Stopień niepełnosprawności dla uzyskania dofinansowania jest nieistotny, może to być zarówno stopień lekki, stopień umiarkowany oraz stopień znaczny.
Jeśli dziecko nie ma orzeczonej niepełnosprawności, w pierwszej kolejności należy wystąpić do Powiatowego Zespołu Orzekania do Spraw Niepełnosprawności o jego wydanie. Posiadanie orzeczenia jest warunkiem koniecznym uzyskania dofinansowania.
2. Do kogo należy złożyć wniosek?
Organem uprawnionym do rozstrzygnięcia wniosku o dofinansowanie jest Starosta (lub Prezydent Miasta w miastach na prawach powiatu). Stosownie do § 10 ust 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych”
„Dofinansowanie zadań ze środków Funduszu następuje na pisemny wniosek złożony odpowiednio do powiatowego centrum pomocy rodzinie lub powiatowego urzędu pracy, właściwego dla:
1) miejsca zamieszkania - w przypadku osoby niepełnosprawnej;”
Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie są jednostkami organizacyjnymi Starostwa (odpowiednio Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej są jednostkami organizacyjnymi gminy). Oznacza to, że wniosek można złożyć również bezpośrednio do Starosty lub Prezydenta Miasta. W przypadku przygotowywanych przez nas wniosków indywidualnych (nie na formularzach PCPR) zawsze korzystamy z takiej możliwości – w przypadku braku odpowiedzi w ciągu 30 dni przysługuje nam wtedy skarga na bezczynność, a w przypadku wniosku składanego bezpośrednio do PCPR (który nie stanowi odrębnego organu a korzysta li tylko z upoważnienia Starosty) sprawa może się skomplikować utrudniając podjęcie dalszych kroków prawnych.
3. Na jakie dofinansowanie należy złożyć wniosek?
Spośród kilku możliwych dofinansowań należy wybrać dofinansowanie na pokonanie barier technicznych. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że stół do terapii Bobath i Vojty SP- E05 powinien być dofinansowywany jako sprzęt rehabilitacyjny. Z kilku względów nie jest to ani możliwe ani celowe- ale to dobrze, bo dofinansowanie na pokonanie barier technicznych jest wyższe a jego otrzymanie jest obwarowane mniejszymi wymaganiami formalnymi.
Dlaczego tak jest?
Aby zrozumieć dlaczego stół rehabilitacyjny SP E05 do terapii Bobath i Vojty nie może być traktowany jako sprzęt rehabilitacyjny (mimo zwyczajowej nazwy rehabilitacyjny) należy odnieść się do samej ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – konkretnie art. 35a pkt 1, ppkt 7, lic c):
„Do zadań powiatu należy:
(…)
7) dofinansowanie:
(…)
c) zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów,
(…)”
Odrębnymi przepisami w myśl rozumienia ww. ustawy są przepisy ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz - w istotnej dla sprawy materii - wydane na podstawie art. 38 ust. 4 tej ustawy rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 maja 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Wśród wskazanych wyrobów medycznych refundowanych przez NFZ brak jest stołów rehabilitacyjnych, z uwagi na co nie można ich traktować jako sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze – z uwagi na brak odrębnych przepisów. Innymi słowy intencją ustawodawcy było pokrycie części kosztów zakupu wyrobów medycznych dofinansowanych przez NFZ, ze środków PFRON w przypadku osób niepełnosprawnych. W przypadku stołów rehabilitacyjnych intencją ustawodawcy było niewątpliwie potraktowanie tychże wyrobów jako likwidacji barier technicznych, do czego niewątpliwie stół rehabilitacyjny służy.
Stoły rehabilitacyjne (w tym SP E05) nie posiadają kodu NFZ, zatem nie można ich traktować jako sprzęt rehabilitacyjny dofinansowywany na podstawie odrębnych przepisów. Zresztą nawet pobieżnie i potocznie trudno byłoby zrozumieć w jaki sposób stół do rehabilitacji sam w sobie miałby być sprzętem do rehabilitacji takim jak np. orteza.
Ok, może to nieco skomplikowane ale to rozróżnienie jest istotne i ma bardzo ważne przełożenie praktyczne. Można też powiedzieć, że jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. W przypadku dofinansowania na pokonanie barier technicznych dofinansowanie może wynieść do 95% wartości zakupu bez żadnego kryterium dochodowego, a przypadku dofinansowania zakupu sprzętu rehabilitacyjnego 80% przy czym kryterium dochodowe wynosi - 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym.
4. Na jaką kwotę dofinansowania można liczyć?
Jak wcześniej już zostało wspomniane, dofinansowanie na pokonanie barier technicznych może wynieść do 95% wartości przedsięwzięcia nie więcej jednak niż piętnastokrotność średniego miesięcznego wynagrodzenia. Nie jest przy tym brane pod uwagę jakiejkolwiek kryterium dochodowe ani też stopień niepełnosprawności.
Pamiętać jednak należy o tym nieszczęsnym słowie „do” występującym przed liczbą 95%. Ustawodawca dał w tym zakresie niestety pewną swobodę organom. Innymi słowy o wysokości dofinansowania dowiadujemy się dopiero po złożeniu wniosku w wydanej decyzji organu.
W praktyce naszej firmy zdarzają się zarówno dofinansowania wysokości 95%, dofinansowania wysokości 80%, dofinansowania wysokości 60%. Z naszych danych wynika, że w skali kraju najczęściej dofinansowanie wynosiło 80%, taka była mediana czyli najczęściej występująca wysokość dofinansowania. Tak czy inaczej w przygotowywanych przez nas wnioskach zawsze występujemy o maksymalną wysokość dofinansowania czyli 95% wartości zakupu.
5. W jakiej formie złożyć wniosek o dofinansowanie?
Ustawodawca nie przewidział żadnej formy szczególnej, nie określił żadnego powszechnie obowiązującego formularza, na którym należy złożyć wniosek. Określił li tylko formalne wymagania, które wniosek powinien zawierać. Wymagania są określone w § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„§ 11
1. Wniosek osoby niepełnosprawnej o dofinansowanie ze środków Funduszu powinien zawierać:
1) imię, nazwisko, adres zamieszkania;
2) numer PESEL - w przypadku jego nadania;
3) przedmiot dofinansowania;
4) oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym;
5) nazwę banku i numer rachunku bankowego;
6) miejsce realizacji zadania i cel dofinansowania;
7) przewidywany koszt realizacji zadania;
8) termin rozpoczęcia i przewidywany czas realizacji zadania;
9) informację o ogólnej wartości nakładów dotychczas poniesionych przez wnioskodawcę na realizację zadania do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym składany jest wniosek wraz z podaniem dotychczasowych źródeł finansowania;
10) udokumentowaną informację o innych źródłach finansowania zadania;
11) informację o kwotach przyznanych wcześniej środków Funduszu z określeniem numeru zawartej umowy, celu i daty przyznania dofinansowania oraz stanu rozliczenia;
12) wysokość kwoty wnioskowanego dofinansowania ze środków Funduszu.
2. Przepisu ust. 1 pkt 5-12 nie stosuje się w przypadku wniosku osoby niepełnosprawnej o dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
3. Przepisu ust. 1 pkt 8-10 nie stosuje się w przypadku wniosku osoby niepełnosprawnej o dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny.
3a. Przepisów ust. 1 pkt 9 i 10 nie stosuje się w przypadku wniosku osoby niepełnosprawnej o dofinansowanie usług tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika.
4. Do wniosku dołącza się:
1) kopię orzeczenia lub kopię wypisu z treści orzeczenia, o którym mowa w art. 1, art. 5 pkt 1a lub art. 62 ustawy, a w przypadku osoby, o której mowa w art. 62 ust. 3 ustawy, kopię orzeczenia o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydanego przed dniem 1 stycznia 1998 r.;
2) w przypadku zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze:
a) fakturę określającą cenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz kwotą udziału własnego lub inny dokument potwierdzający zakup, wraz z potwierdzoną za zgodność, przez świadczeniodawcę realizującego zlecenie, kopią zrealizowanego zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, albo
b) kopię zlecenia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wraz z ofertą określającą cenę nabycia z wyodrębnioną kwotą opłacaną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i kwotą udziału własnego oraz termin realizacji zlecenia od momentu przyjęcia go do realizacji.”
W praktyce PCPRy w całej Polsce opracowały swoje wzory formularzy – które traktować należy wyłącznie pomocniczo. Niestety, dość częstą praktyką jest opracowanie formularzy w sposób sprzeczny z rozporządzeniem i ustawą. W takich formularzach spotkać można w rubryki z danymi, które nie występują w ustawie. PCPRy czy też powiaty nie są uprawnione do tego, aby przyjmować lub żądać informacji nie występujących w ustawie i uzależniać od tego skuteczność wniosku.
Wniosek o dofinansowanie można złożyć również indywidualnie, bez wykorzystania jakiegokolwiek formularza. Przygotowujemy takie wnioski nieodpłatnie, jednak staramy się ograniczać do spraw trudnych. W większości przypadków PCPRy działają bowiem sprawnie, przyznając dofinansowania – a taki jest przecież nasz ostateczny cel.
6. Co organ bierze pod uwagę?
Podejmując decyzję w zakresie dofinansowania organ może wziąć pod uwagę tylko to o czym mowa w ustawie i w rozporządzeniu. Nie może stwarzać dodatkowych kryteriów, których nie ma w tych aktach prawnych. Kryteriami które organ bierze pod uwagę w przypadku dofinansowania zakupu stołu do terapii Bobath i Vojty w ramach pokonania barier technicznych przez osoby niepełnosprawne są:
- posiadanie statusu osoby niepełnosprawnej (orzeczenia o niepełnosprawności),
- ocena czy zakup wnioskowanego sprzętu przyczyni się do likwidacji bariery technicznej spowodowane niepełnosprawnością,
- weryfikacja czy w ciągu trzech lat przez złożeniem wniosku o dofinansowanie, wnioskodawca otrzymał dofinansowanie na pokonanie barier technicznych
7. Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o dofinansowanie zakupu stołu?
Zgodnie z rozporządzeniem załącznikami do wniosku na pokonanie barier technicznych przez osobę niepełnosprawną są:
- kopia orzeczenia o niepełnosprawności,
- wystawiona przez nas FV Proforma – czyli oferta cenowa
Dodatkowo – ale nie jest to warunek konieczny – do wniosku można załączyć zaświadczenie lekarskie w zakresie zalecenia zakupu stołu do terapii Bobath. Żeby była jasność - ani ustawa ani też rozporządzenie nie wymaga przedkładania zaświadczenie lekarskich. Przedłożenie takiego zaświadczenia ma na celu jedynie rozwiązanie ewentualnych wątpliwości organu w zakresie związku likwidacji barier technicznych z potrzebami związanymi z niepełnosprawnością. (§ 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)
„§ 6. O dofinansowanie ze środków Funduszu zadań, jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, mogą ubiegać się: na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych
1) (…)
2) na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych - osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności;”
Posiadamy opracowany wzór takiego zaświadczenia – udostępniamy go nieodpłatnie, wystarczy napisać do nas maila.
8. W jakiej formie organ rozstrzyga wniosek? Sądy sądami a PCPRy PCPRrami
Rozstrzygnięcie w zakresie udzielenia dofinansowania powinno nastąpić formie decyzji administracyjnej w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Po wydaniu decyzji administracyjnej, od której oczywiście można się odwoływać, następuje podpisanie umowy o dofinansowanie. Dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie można zakupić stół.
Częstym problemem jest unikanie przez PCPRy wydania decyzji administracyjnej. Mimo że sądownictwo administracyjne jednolicie uznaje, iż rozstrzygnięcie o dofinansowaniu powinna nastąpić formie decyzji administracyjnej PCPRy często chowają głowy w piasek i nie chcą wydawać decyzji. Efektem takiej strusiej polityki jest przedłużanie spraw i uniemożliwianie stronie kontroli instancyjnej zapadłych rozstrzygnięć.
Mamy opracowane mechanizmy obronne przed takimi bezprawnymi działaniami i nigdy nie wahamy się ich użyć w interesie naszych klientów. Gdy organ nie wydaje decyzji w ciągu 30 dni – przygotowujemy skargę na bezczynność/przewlekłe prowadzenie sprawy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z wnioskiem o ustalenie przyczyn i winnych przewlekłości/bezczynności. Jeśli decyzja o udzieleniu dofinansowania jest odmowna – przygotowujemy odwołanie do SKO a w razie potrzeby skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Gdyby wyrok WSA był niekorzystny (co na marginesie jeszcze nigdy się nie zdarzyło) przygotujemy skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednym słowem – nieodpłatnie i z pełnym zaangażowaniem prowadzimy sprawę do końca wykorzystując wszystkie możliwości prawne.
9. Ok, mamy pozytywną decyzję o dofinansowaniu – co dalej?
Po mniejszych lub większych bojach (lub bez jakichkolwiek bojów – tak bywa najczęściej) o udzielenie dofinansowania i pozytywnej decyzji od dofinansowaniu zakupu stołu następuje etap podpisania umowy o dofinansowanie. Dopiero po podpisaniu tej umowy możliwy jest zakup.
Zakup następuje poprzez wpłacenie nam zaliczki w wysokości udziału własnego. Po zaksięgowaniu wpłaty przystępujemy do realizacji zamówienia.
Po realizacji zamówienia przesyłamy na maila fakturę VAT, którą zanoszą państwo do PCPRu aby rozliczyć dofinansowanie. PCPR wpłaca nam pozostałą część a Państwo mogą się cieszyć pięknym i funkcjonalnym stołem do terapii Bobath i Vojty!
10. Skomplikowane? Skorzystaj z naszej pomocy - przygotujemy dokumenty!
Wiemy, że całość procedury uzyskania dofinansowania na stół Bobath może wydać się na pierwszy rzut oka nieco skomplikowana. My podchodzimy do tego spokojnie, bo w ciągu kilku lat "zjedliśmy zęby" na dofinansowaniach, przygotowaliśmy setki wniosków, przeszliśmy wielokrotnie drogę odwoławczą i walczyliśmy do końca. Oferujemy w tym zakresie pełną pomoc, odpowiemy na każde pytanie, przygotujemy dokumenty i indywidualne wnioski jeśli będzie taka potrzeba. Zachęcamy do kontaktu z nami i działania bo własny stół Bobath jest tego warty!
Zobacz w sklepie - kup online
Stół rehabilitacyjny elektryczny SP-E05 do terapii Bobath i Vojty
Stół do terapii metodą Bobath lub Vojty z elektryczną regulacją wysokości za pomocą pilota ręcznego lub nożnego (opcja dodatkowa). Model SP-E01 może zostać dopasowany do własnych potrzeb. Możliwy jest wybór szerokości jak również długości leża. W opcjach dodatkowych znajduje się wieszak na podkłady oraz system jezdny. Szeroka paleta kolorów tapicerki oraz konstrukcji.