Stoły rehabilitacyjne – jak dopasować stół do własnych potrzeb?

0
Stoły rehabilitacyjne – jak dopasować stół do własnych potrzeb?

Stoły rehabilitacyjne mają szerokie zastosowanie w rehabilitacji, wykorzystywane są w terapii manualnej, masażu, terapii w podwieszeniu, trakcji i w wielu innych metodach terapeutycznych. Przed wyborem stołu powinniśmy znać jego przeznaczenie, do jakiej terapii będzie nam służył? Jaką funkcję oraz jakie techniczne parametry ma spełniać? W artykule opiszemy i wytłumaczymy wszystkie ważne aspekty stołu rehabilitacyjnego oraz pomożemy Państwu w dokonaniu właściwego wyboru.

Konstrukcja stołu rehabilitacyjnego

Każdy stół oparty jest o konstrukcję metalową, do której przymocowane jest leżysko. Jest to bardzo ważny element każdego stołu ponieważ, utrzymuje ona leżysko, na którym leży pacjent. Konstrukcja powinna być stabilna i solidna, wykonana z odpowiednio dobranej stali odpornej na duże obciążenia. Ważnym elementem jest sam kształt konstrukcji, który ma odpowiednio dobrany środek ciężkości, tak aby uniknąć sytuacji nagłego przechylenia się stołu w momencie zmiany pozycji, wchodzenia lub schodzenia ze stołu.

Najczęściej spotykane konstrukcje to:

  • Konstrukcja krzyżakowa
  • Konstrukcja prostokątna
  • Konstrukcja trapezowa

Leżysko (leże, blat) stołu rehabilitacyjnego

Drugim ważnym elementem stołu jest leże, na którym będzie leżał nasz pacjent. Leżysko powinno być wygodne i zarazem funkcjonalne oraz odporne na wszelkie eksploatacyjne urazy. Najczęściej blat stołu wypełniony jest pianką o różnym stopni twardości. W zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń i terapii, powinno dostosować się stopień twardości. Na rynku istnieją różne udogodnienia jak np. podgrzewane leże, jednak najważniejszą cechą jest odporność na eksploatację.

Segmenty i części stołu

Leże stołu rehabilitacyjnego i konstrukcja z założenia muszą być ze sobą kompatybilne. Każdy stół rehabilitacyjny charakteryzuje ilość części lub inaczej mówiąc segmentów. Najczęściej spotykanym stołem jest stół dwuczęściowy, który dzieli się na zagłówek i leżę. Dwuczęściowy stół rehabilitacyjny, jednak nie jest w stanie sprostać, aktualnym potrzebom terapeutów manualnych. Więcej możliwości daje stół rehabilitacyjny zbudowany z trzech niezależnych segmentów, gdzie oprócz odrębnego zagłówka, główna część leża jest podzielna na dwie różnej długości części. Stół trzyczęściowy umożliwia ustawienie pacjenta w różnych pozycjach.

Do najpopularniejszych pozycji należą:

  • pozycja Pivota - podnoszenie/łamanie środka stołu
  • pozycja typu fotel – podnoszenie/unoszenie dolnego segmentu i jednoczesne opuszczenie zagłówka do pozycji fotela

Zakres konfiguracji stołu trzyczęściowego jest dosyć szeroki, tak aby terapeuta mógł prowadzić indywidualną terapię z każdym pacjentem.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż na naszym rynku istnieje różne nazewnictwo określające ilość części leża. Często można się spotkać z ofertą stołów 4 czy 5 częściowych. Stół „5 częściowy” właściwie jest stołem 3 częściowym (3 sekcyjnym lub inaczej 3 segmentowym) tylko wyposażony został w „podłokietniki”, które stanowią zazwyczaj integralną część z zagłówkiem. Oczywiście spotkać można stoły o większej ilości części np. stół 7 częściowy, gdzie oprócz zagłówka z podłokietnikami, podzielone zostało dodatkowo główne leże na mniejsze segmenty tj. poduszka środkowa wykorzystywana do trakcji.

Pisząc o segmentach i częściach stołu rehabilitacyjnego nie można zapomnieć o stołach jednoczęściowych, specjalnie dostosowanych do terapii dzieci. Najbardziej znanymi z metod terapii są terapie Bobath i Vojty. Stół do terapii Bobath musi zmieścić terapeutę i dziecko dlatego jego szerokość zazwyczaj wacha się w granicach od 90 do 120 cm. Stoły do terapii Bobath i Vojty są jednoczęściowe i jak w przypadku innych posiadają regulację wysokości.

Regulacja wysokości i sekcji

Decydując się na stół rehabilitacyjny, musimy dokonać wyboru jaki rodzaj regulacji wysokości i poszczególnych części (segmentów) leża chcemy. W ofercie stołów rehabilitacyjnych istnieją trzy rodzaje regulacji:

  • Regulacja elektryczna – za pomocą specjalnych siłowników elektrycznych sterowanych za pomocą pilota
  • Regulacja hydrauliczna – za pomocą manualnego siłownika hydraulicznego
  • Regulacja ręczna – za pomocą mechanicznej korby regulującej wysokość

Najczęstszym wyborem terapeutów jest regulacja elektryczna, a to ze względu na wygodę oraz oszczędność czasu i energii. Jeśli zamierzamy kupić stół trzyczęściowy z możliwością łamania do pozycji Pivota, regulacja elektryczna jest wręcz niezbędna. Coraz częstszym rozwiązaniem, jest zastosowanie ramy przymocowanej wokół dolnej konstrukcji stołu, za pomocą której bez użycia rąk możemy regulować wysokość. Takie rozwiązanie umożliwia regulację wysokości w każdym momencie i z każdej strony stołu.

Przy zakupie stołu rehabilitacyjnego radzimy skontaktować się z naszym konsultantem, który pomoże i odpowie na wszystkie Państwa pytania.

 

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium