Najczęściej stosowane sprzęty rehabilitacyjne

0
Najczęściej stosowane sprzęty rehabilitacyjne

Dobrej jakości sprzęt rehabilitacyjny jest niezbędny na wyposażeniu gabinetów fizjoterapeutycznych, placówek rehabilitacyjnych i ośrodków specjalizujących się w pracy nad sprawnością ruchową człowieka. Rodzaj sprzętu, jaki pojawi się w takim gabinecie będzie bezpośrednio wpływał na zakres oferowanych przez specjalistę usług i ćwiczenia, jakie można bezpiecznie wykonywać w ramach pracy z pacjentem.

Jakie są najczęściej stosowane sprzęty rehabilitacyjne i na czym oprzeć ich wybór?

Podstawowe sprzęty rehabilitacyjne

W dobrze wyposażonym gabinecie rehabilitacyjnym nie może zabraknąć przede wszystkim wygodnego i wielofunkcyjnego stołu rehabilitacyjnego. Wśród dostępnych na rynku wariantów można spotkać się zarówno z bardzo uproszczonymi modelami stołów 1-sekcyjnych po w pełni sterowane, elektryczne, 3-sekcyjne stoły z regulowanym zagłówkiem, otworem na twarz niezbędnym przy pozycji leżącej na brzuchu, regulacją sekcji lędźwiowej bądź sekcji nóg i regulacją wysokości konieczną do komfortowej pracy rehabilitanta. Wybór odpowiedniego stołu rehabilitacyjnego powinien być zawsze sprawą kluczową – o ile inne elementy wyposażenia gabinetu można dokupić z czasem, inwestycja w porządny stół opłaci się od samego początku.

Stół do rehabilitacji

Stół rehabilitacyjny elektryczny 3-sekcyjny

stół rehabilitacyjny

Stół rehabilitacyjny elektryczny 1-sekcyjny

Systemem często spotykanym w większych ośrodkach rehabilitacyjnych i wykorzystywanym zarówno w terapii dzieci, jak i dorosłych są specjalistyczne kabiny do ćwiczeń i zawieszeń UGUL. Kabiny takie umożliwiają wykonywanie ćwiczeń samowspomaganych, czynnych w odciążeniu, w odciążeniu z oporem, oraz ćwiczeń czynnych z oporem z zastosowaniem systemów bloczkowo-ciężarkowych. Dzięki możliwościom kabiny i różnorodności ćwiczeń, jakie można z jej pomocą wykonywać, sprzęt tego typu jest szczególnie istotny przy usprawnianiu po schorzeniach ortopedycznych, reumatologicznych i neurologicznych.

UGUL D - kabina do ćwiczeń i zawieszeń z drabinką

Osprzęt UGUL wersja maksimum

Jedną z ciekawszych i zyskujących na popularności form terapii rehabilitacyjnej jest elektroterapia wykorzystującą aparaty takie jak Multitronic MT-3 dostępny w sklepie internetowym X-REH. Aparat wykorzystuje prądy lecznicze wskazane w leczeniu objawowym schorzeń układu ruchu, dyskopatii, nerwobóli, chorób reumatycznych, bóli w przebiegu osteoporozy i wielu innych. Sam prąd ma tu działanie przeciwbólowe i zmniejsza napięcie mięśniowe, a jednocześnie poprawia ukrwienie i przyspiesza procesy regeneracji tkanek.

Aparat do elektroterapii Multitronic MT-3

Ważnym narzędziem w gabinetach rehabilitacyjnych skupiających się na poprawie sprawności fizycznej pacjentów są rotory rehabilitacyjne przypominające bardziej rozbudowany model roweru treningowego spotykanego na siłowni. Rotory wykorzystywane są do aktywnej i pasywnej terapii ruchowej kończyn dolnych i górnych, a współcześnie, dzięki zastosowanej technologii biofeedback, pozwalają na znacznie lepsze dopasowanie programu ćwiczeń do postępów ćwiczącego. Podobną rolę w gabinecie rehabilitacyjnym może odegrać bieżnia rehabilitacyjna.

Rotor do ćwiczeń czynnych Oxycycle Deluxe III

Bieżnia BH Fitness F2 Dual

Bieżnia BH Fitness F2 Dual

Od czego zależy wybór sprzętu rehabilitacyjnego do gabinetu?

Obok wymienionych wyżej, najbardziej podstawowych elementów wyposażenia gabinetu rehabilitacyjnego można by wymienić cały szereg dodatkowych sprzętów i urządzeń wykorzystywanych na co dzień w ośrodkach rehabilitacyjnych. Wybór odpowiednich zależy przede wszystkim od profilu usług rehabilitacyjnych, jakie ma oferować gabinet, a także doświadczenia, wiedzy i specjalizacji samych rehabilitantów. Przeglądając oferty specjalistycznych sklepów internetowych ze sprzętem rehabilitacyjnym z powodzeniem można odnaleźć oferty aparatów do magnetoterapii, krioterapii, laseroterapii, masażu wodnego czy akcesoriów do pracy z dziećmi w postaci mat podłogowych, desek równoważnych i piłek rehabilitacyjnych.

Możliwości oferowane przez dostępny sprzęt rehabilitacyjny są naprawdę szerokie, a wszystko to dzięki dopasowywaniu się producentów sprzętu do potrzeb pacjentów i rehabilitantów pracujących nad powrotem do pełnej sprawności fizycznej. Zwracając uwagę na jakość sprzętu, odpowiednie certyfikaty i funkcjonalność, wyposażenie gabinetu powinno być stosunkowo proste.

Gdzie znaleźć dobrej jakości sprzęt rehabilitacyjny?

Ze względu na koszty inwestycji w porządny sprzęt rehabilitacyjny, otwierające się gabinety często poszukują ciekawych okazji i oszczędności na niektórych elementach wyposażenia. Dobrym złotym środkiem dla znalezienia dobrego sprzętu w korzystnej cenie są specjalistyczne sklepy internetowe, których skupienie pada na wysokiej jakości sprzęt w różnych klasach cenowych. Dobrym wyznacznikiem pozwalającym na zbudowanie specjalistycznego i profesjonalnego gabinetu rehabilitacyjnego jest inwestowanie w pierwszej kolejności w sprzęt niezbędny, a więc porządny stół rehabilitacyjny, aparat do elektroterapii czy rotor rehabilitacyjny, a dopiero później poszukiwanie dodatkowych rozwiązań poszerzających zakres działalności gabinetu. Inwestując w sprzęt rehabilitacyjny mamy bezpośredni wpływ na tempo poprawy zdrowia u pacjentów – nie warto narażać ich na pracę na niesprawdzonych, słabej jakości urządzeniach za cenę zróżnicowania usług oferowanych w gabinecie.

 

Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium