Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

1
Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Na rynku jest dostępnych mnóstwo ofert dotyczących sprzedaży używanych łóżek rehabilitacyjnych. Czy warto jednak inwestować w zakup używanej rzeczy skoro taniej można nabyć nową? W poniższym artykule przedstawimy Państwu możliwości pozyskania dotacji z PFRON-u na zakup łóżek rehabilitacyjnych.

Czy dofinansowanie z PFRON przysługuje na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Tak. Pomoc na dofinansowanie likwidacji barier technicznych, przyznawana jest na podstawie art. 9 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 35 a ust. 1 pkt 7 lit. d ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz § 6 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie z PFRON na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Zgodnie z § 6. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dofinansowanie z PFRON mogą ubiegać się wszystkie osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.

Jaka jest wysokość dofinansowania zakupu łóżka rehabilitacyjnego z PFRON?

Stosownie do § 13. pkt. 4 ww. rozporządzenia wysokość dofinansowania wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Czy należy spełnić jakieś kryterium dochodowe aby ubiegać się o dofinansowanie z PFRON na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Nie. Stosownie do wskazanego wyżej rozporządzenia istotne jest jedynie aby realizacja zadania (zakup łóżka rehabilitacyjnego) umożliwiła lub w znacznym stopniu ułatwiła osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.

lozka-rehabilitacyjne-ortopedyczne-dofinansowanie

Gdzie należy złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu łóżka rehabilitacyjnego?

Stosownie do § 10. ww. rozporządzenia wniosek o dofinansowanie zakupu łóżka rehabilitacyjnego należy złożyć do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej, albowiem zgodnie z ww. rozporządzeniem PCPR-y jest dysponentami środków PFRON w tym zakresie.

Jakie dokumenty należy załączyć do wniosku?

Przede wszystkim należy dołączyć kopię orzeczenia lub kopię wypisu z o niepełnosprawności (lub niezdolności do pracy tzw. orzeczenia rentowe). Z samego orzeczenia o niepełnosprawności nie zawsze wynika jednak wprost, że osoba napotyka na bariery w komunikowaniu się, związane z ułomnością fizyczną. Dlatego też z ostrożności istotne jest zadbanie o to aby dołączyć również zaświadczenie lekarskie stwierdzające istnienie ww. barier w komunikowaniu się.

Jak wygląda procedura rozpatrywania wniosku?

Procedura również została uregulowana w ww. rozporządzeniu. Zgodnie z § 12. punkt 3a powyższego rozporządzenia PCPR ma 30 dni na rozpoznanie kompletnego wniosku. Od wydanej decyzji przysługuje odwołanie.

Łóżko rehabilitacyjne refundacja

 

Komentarze do wpisu (1)

18 stycznia 2019

Dzień dobry chciałam zapytać czy można się odwołać bo dostawałam decyzje odmowną z PCPr? dziękuje

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium