Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

0
Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Na rynku jest dostępnych mnóstwo ofert dotyczących sprzedaży używanych łóżek rehabilitacyjnych. Czy warto jednak inwestować w zakup używanej rzeczy skoro taniej można nabyć nową? W poniższym artykule przedstawimy Państwu możliwości pozyskania dotacji z PFRON-u na zakup łóżek rehabilitacyjnych.

Czy dofinansowanie z PFRON przysługuje na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Tak. Pomoc na dofinansowanie likwidacji barier technicznych, przyznawana jest na podstawie art. 9 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 35 a ust. 1 pkt 7 lit. d ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz § 6 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie z PFRON na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Zgodnie z § 6. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dofinansowanie z PFRON mogą ubiegać się wszystkie osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.

Jaka jest wysokość dofinansowania zakupu łóżka rehabilitacyjnego z PFRON?

Stosownie do § 13. pkt. 4 ww. rozporządzenia wysokość dofinansowania wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Czy należy spełnić jakieś kryterium dochodowe aby ubiegać się o dofinansowanie z PFRON na zakup łóżka rehabilitacyjnego?

Nie. Stosownie do wskazanego wyżej rozporządzenia istotne jest jedynie aby realizacja zadania (zakup łóżka rehabilitacyjnego) umożliwiła lub w znacznym stopniu ułatwiła osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.

Gdzie należy złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu łóżka rehabilitacyjnego?

Stosownie do § 10. ww. rozporządzenia wniosek o dofinansowanie zakupu łóżka rehabilitacyjnego należy złożyć do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej, albowiem zgodnie z ww. rozporządzeniem PCPR-y jest dysponentami środków PFRON w tym zakresie.

Jakie dokumenty należy załączyć do wniosku?

Przede wszystkim należy dołączyć kopię orzeczenia lub kopię wypisu z o niepełnosprawności (lub niezdolności do pracy tzw. orzeczenia rentowe). Z samego orzeczenia o niepełnosprawności nie zawsze wynika jednak wprost, że osoba napotyka na bariery w komunikowaniu się, związane z ułomnością fizyczną. Dlatego też z ostrożności istotne jest zadbanie o to aby dołączyć również zaświadczenie lekarskie stwierdzające istnienie ww. barier w komunikowaniu się.

Jak wygląda procedura rozpatrywania wniosku?

Procedura również została uregulowana w ww. rozporządzeniu. Zgodnie z § 12. punkt 3a powyższego rozporządzenia PCPR ma 30 dni na rozpoznanie kompletnego wniosku. Od wydanej decyzji przysługuje odwołanie.

Łóżko rehabilitacyjne refundacja

 

Komentarze do wpisu (0)

FizjoINFO
Ankieta FizjoINFO
Z jakiego dofinansowania chciałbyś skorzystać?
Zgłoś nam temat
Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujący Cię temat?
NAPISZ DO NAS
Zbadamy Twoją sprawę!
Wspieraj zakupami!


Przekażemy 2% z Twoich zakupów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl